Lubliniec - Ocalić od zapomnienia

I Śląski Rajd Automobilowy - 1926r

18 września - 1926r. przy nie najlepszej pogodzie - mieszkańcy Lublińca - mogli obserwować zmagania uczestników I Ślaskiego Rajdu Automobilowego. By dowiedzieć się więcej o tym wydarzeniu - zapraszam do artykułu:)

Lubliniec w obiektywie Czesławy

Tym razem, mogę zaprosić państwa do obejrzenia zdjęć pani Czesławy Włuki -  absolwentki Akademii Sztuk Pięknych, pasjonatki fotografii i osoby, która od wielu lat stara się utrwalić za pomocą zdjęć - najnowszą historię naszego miasta i jego niezwykłe niezwykłe miejsca. Zapraszam do galerii pani Czesławy:) Podobnie jak galerie pani Marii i pana Łukasza starał się będę aktualizować:)

Pamiątkowa lipa 1923r.

3 maja -  1923r. w Lublińcu odbyły się bardzo uroczyste obchody Uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Jednym z elementów uczczenia tego święta było zasadzenie przed budynkiem Szkoły Powszechnej  - pamiątkowej lipy, pod którą umieszczono specjalnie przygotowaną na tą okazję "kapsułę czasu". Zapraszam do zapoznania się z tą historią.

Lubliniec w obiektywie Marii

Bardzo się cieszę, że mogę zamieścić na stronce już drugi folder z pięknymi zdjęciami Lublińca, wykonanymi przez panią Marię Prauzner-Bechcicką, która podobnie jak Łukasz - jest fotografem amatorem i jak sama mówi do każdego zdjęcia podchodzi od serca:) Zapraszam do obejrzenia zdjęć:)

Drzewa na lublinieckim Rynku

Na lublinieckim rynku - dzisiaj rośnie piękny klon i młody kasztanowiec. Czy zawsze tak było? Na to i kilka innych pytań postaram się odpowiedzieć w poniższym artykule. Znajdziecie tam też ciekawe zdjęcia lublinieckiego rynku, a także zagadkę, którą na razie nie udało mi się rozwiązać:) Zapraszam:)

Lubliniec w obiektywie Łukasza

Bardzo mi miło, że mogę na stronie udostępnić zdjęcia pana Łukasza Karnatowskiego, który jest fotografem amatorem i który od kilku lat o różnych porach roku i dnia wędruje z aparatem po naszym powiecie uwieczniając jego piękno. Zapraszam na wędrówkę:)

Spacer z panem Tadeuszem

Od ponad pół roku na Facebooku działa grupa "Uroczy Lubliniec" założona przez druhnę Iwonę Legencką. Na grupie tej pojawiają się stare zdjęcia, widokówki, a także opowieści sprzed wielu lat. Te znane i te zapomniane. Chciałem przynajmniej część tych historii zachować. Dlatego zapytałem pana Tadeusza Świątczaka, który każdego dnia - publikuje na grupie ciekawostkę z historii miasta (opartą na różnych historycznych materiałach) - czy mogę te historie przenieść na stronę. Zgodził się i - dlatego mogę zaprosić na "Spacer z panem Tadeuszem". Myślę, że warto się z nim wybrać:) To nie będzie stracony czas - gwarantuję:)

Projekt Grobla

Bardzo się cieszę, że pani Elżbieta Sokołowska, która tak pięknie pisze o kokockich drzewach i przyrodzie zgodziła się by jej cykl "Projekt Grobla" opisujący stare drzewa stojące przy grobli Stawu Posmyk - zagościł na stronie. Dziękuję jej za to:). Najlepiej jednak będzie jak sama o tym opowie:)

Była sobie grobla, długa na prawie 2 km. Okalała Staw i przydawała mu zielonej urody. Rosnące na niej drzewa (choć nie powinno ich być tam wcale) przeglądały się uroczo w wodzie, poruszały lekko listowiem na wietrze, który od stawu przywiał, ptakom mierzwiąc piórka i wołały z daleka - przyjdź tu na spacer, poczuj spokój, ciszę, poczuj radość z bycia w tym miejscu. Spaceruj, zadzieraj głowę wysoko, nad korony starych dębów, olch, klonów, patrz, hen na drugi brzeg i uśmiechaj się do pięknej chwili. Przyjdź tu jeszcze. Spaceruj. Zanurz się w zieloności.

Wstępniak

Strona "Lubliniec - Ocalić od zapomnienia" to uzupełnienie strony poświęconej historii Hufca ZHP Lubliniec. Znajdziecie tutaj biografie postaci ważnych dla Lublińca z okresu międzywojennego, a także te które które patronują lublinieckim ulicom. Będą pojawiać się także wydarzenia z życia miasta z różnych epok, jednak najczęściej (przynajmniej na razie) z lat 1922-1939. Chciałbym by przeglądając stronę można było cofnąć się często o ponad 100 lat i dowiedzieć się jak wyglądało miasto na przełomie XIX i XX wieku, czy w okresie międzywojennym. Postaram się by na stronie pojawiły się informacje o miejscach pamięci w Lublińcu. A także linki do ciekawych stron o historii naszego miasta. Mam nadzieję, że strona będzie się rozwijać i z chęcią będziecie państwo ją odwiedzać:) Zapraszam.