Lubliniec - Ocalić od zapomnienia

Kino "Strzelnica"

Budynek "Strzelnicy" został wybudowany w 1821r. na zlecenie Bractwa Kurkowego "Schutzengilde"(stąd jego nazwa). W budynku tym funkcjonowała między innymi sala taneczna. W kolejnych latach dobudowano kręgielnię oraz chór dla orkiestry, działała także restauracja. W 1911r. "Strzelnica" została rozbudowana o obszerną scenę, rekwizytornię, garderoby, oraz poczekalnię dla aktorów.

 

W 1922r. budynek nabył Stanisław Krzemień, który salę na piętrze wykorzystywał także jako salę kinową.


Budynek "Strzelnicy" w którym działało kino  w latach 1923-1929 (na zdjęcie z roku 1925)

Pierwsze seanse odbywały się już w 1923r. Oczywiście salę, w której wyświetlano filmy, wykorzystywano także na salę taneczną. Więc projekcje były naprzemienne. Od 1926r. właściwie już co tydzień - w sobotę i niedzielę odbywały się seanse (czasem nawet kilka jednego dnia). W projekcji mogło uczestniczyć nawet 300 osób (w 1929r. aż 350).

 

Jako że lata 20-te to kino, nieme toteż podczas wyświetlania filmów - najprawdopodobniej podkład do filmu grał na żywo taper, a nawet orkiestra wojskowa.

Napisy wyświetlane podczas seansu były tylko w języku polskim. Kino działało do roku 1929r.

Po koniec lat 20-tych coraz popularniejsze stawały się filmy udźwiękowione. Jednak nie brak sprzętu do ich wyświetlania stał się przyczyną zamknięcia kina - ale wymogi bezpieczeństwa, którym właściciel nie mógł sprostać. Los kina w "Strzelnicy", dwa lata później, podzieliło najstarsze lublinieckie kino "Capitol". W 1932r. ostało się tylko jedno, to które zainwestowało w sprzęt umożliwiający wyświetlanie filmów dźwiękowych - a było nim "Apollo".


Kino "Apollo" w Lublińcu

Jednym z pierwszych filmów, o którym wiemy, że był wyświetlany w kinie "Strzelnica" w styczniu 1926r. - był serial francuski "La Maison du mystère" - wyświetlany w kinie pod nazwą "Golgota uczciwej kobiety".

Serial ten pojawił się w kinie - w skróconej wersji pełnometrażowa - składającej się z czterech części. W filmie rosyjsko-francuskim zagrał jeden z największych gwiazd kina niemego Iwan Ilicz Mozżuchin (Ivan Mosjoukine). Co wydaje się niesamowite - film został zupełnie odrestaurowany cyfrowo i dzisiaj możemy bez problemu go obejrzeć. By wyświetlały się polskie napisy - należy zaznaczyć tłumaczenie na język polski i poczuć się jak prawie sto lat temu w "Strzelnicy":) Zapraszam na film.

Na podstawie:
Lubliniec - z dziejów miasta na Górnym Śląsku, Jan Fikus
Tygodnik Powiatowy na Powiat Lubliniecki 1926, 1928

Śląskie Miscellanea tom 10
Śląskie kina między wojnami czyli Przyjemność upolityczniona, Urszula Biel
Książki adresowe z lat:  1925, 1927, 1928, 1930,
Kalendarz wiadomości filmowych z lat: 1927, 1929,1933, 1934,
Ślaskie Wiadomości Statystyczne 1934-1938

Zdjęcia
FotoPolska
Lubliniec - z dziejów miasta na Górnym Śląsku, Jan Fikus
Tygodnik Powiatowy na Powiat Lubliniecki 1926, 1928