Lubliniec - Ocalić od zapomnienia

Miejsca pamięci

Konrad Mańka

Już w marcu 1945r., czyli dwa miesiące po tym jak przez miasto przeszła Armia Czerwona, mieszkańcy Lublińca postanowili - uhonorować bohaterską postawę harcerza, konspiratora - Konrada Mańki i najważniejszy plac w mieście (Rynek) nazwać jego imieniem. Warto poznać historię jego życia, która doprowadziła go do tragicznej śmierci (ścięcie na gilotynie) w katowickim więzieniu  - 14 lipca 1942r. Zapraszam.

Alojzy Kosmala

Pierwszym krótkofalowcem w Lublińcu - był starszy sierżant 74 Górnośląskiego Pułku Piechoty - Alojzy Kosmala. Swoją licencję - SP1OM - uzyskał w 1937r. Był jednym z współzałożycieli Śląskiego Koła Krótkofalowców. To pod jego okiem rozwijał swój talent druh Marian Ożarowski. We wrześniu 1939r. walczył wraz z pułkiem pod Lublińcem i Janowem. Wg. relacji Wojciecha Kosmali - brał udział w ukryciu pułkowego sztandaru. Następnie walczył aż do października w Samodzielnej Grupie Operacyjnej "Polesie" gen. Kleberga.

Towarzystwo Gimnastyczne "Sokół" w Lublińcu

Towarzystwo Gimnastyczne Sokół w Lublińcu zawiązało się 17 marca 1920r. Przez dwa miesiące od marca do maja w powiecie powstało tak dużo gniazd, że zdecydowano o utworzeniu osobnego okręgu lublinieckiego z nr IX. Pod koniec 1920r. w okręgu lublinieckim działo 466 sokołów zrzeszonych w 17 gniazdach. Jednak już od 1922r. notuje się spadek aktywności zarówno okręgu jak i gniazda i sytuacja ta trwa aż do 1936r. Wtedy to nastąpiło ożywienie pracy Towarzystwa na terenie naszego powiatu i miasta. Zapraszam do artykułu.

Bitwa na kalendarze

W grudniu 1919r i w styczniu 1920r. odbyła się w Lublińcu walka o głosy mieszkańców miasta w przyszłym Plebiscycie - za pomocą kalendarzy na rok 1920. W jednym narożniku stanął - "Kalendarz Ludowy dla Górnoślązaków", zaś po drugiej stronie - "Kalendarz Górnośląski. Katolik". Warto zajrzeć do tych lektur - gdyż są one dostępne w wersji cyfrowej i każdy sam może wydać werdykt. Gdyby brać pod uwagę wynik Plebiscytu - zdecydowanym zwycięzcą został - "Kalendarz Ludowy dla Górnoślązaków".

Alfred Jesionowski - profesor Gimnazjum im. Adama Mickiewicza w Lublińcu

Kilka dni temu zaproponowałem podróż po Lublińcu z roku 1935, autorstwa profesora Alfreda Jesionowskiego. Kim był autor tego artykułu. W latach 1925-1932 (lub 33) był profesorem najpierw Wyższej Szkoły Miejskiej w Lublińcu, a potem, po zmianie nazwy, Gimnazjum im. Adama Mickiewicza. W szkole uczył języka francuskiego i niemieckiego. Był także opiekunem I Męskiej Drużyny Harcerskiej im. Tadeusza Kościuszki. W latach 1933-1939 uczył w Pszczynie i Mysłowicach. Był poważanym na Śląsku - krytykiem literackim, przyjaźnił się z Gustawem Morcinkiem, miał własną audycje w Radio Katowice, publikował i prowadził badania porównawcze. W okresie II wojny światowej działał w strukturach AK w Krakowie, oraz brał udział w tzw. akcji N, polegającej na przygotowywaniu antyhitlerowskich materiałów propagandowych, przeznaczonych dla Niemców i mających sprawiać wrażenie, że pochodzą z niemieckiego ruchu oporu. 1 maja 1944r. został aresztowany przez Gestapo. Z więzienia przy ul. Montelupich w Krakowie przewieziono go do Katowic, skąd po uciążliwym śledztwie został skierowany do Breslau-Fünfteichen (Miłoszyce), filii obozu Gross-Rosen (Rogoźnica). Zginął prawdopodobnie w styczniu 1945 roku podczas ewakuacji obozu (znanej jako „marsz śmierci”). Zapraszam do biogramu.

W stolicy Śląska Białego"

31 marca 1935r. w Kurierze Poznańskim ukazał się artykuł "W stolicy Śląska Białego" - autorstwa byłego profesora Gimnazjum im. Adama Mickiewicza w Lublińcu - Alfreda Jesionowskiego. Stolicą tą - jest oczywiście - Lubliniec. W artykule pojawiają się cytaty z albumu Gustawa Morcinka "Śląsk. Cuda Polski", a także Zbigniewa Zaniewickiego „Oberschlesien". Jednak większość tekstu oparta jest o wspomnienia Alfreda Jesionowskiego, który w Lublińcu przebywał od 1925 do 1932r. Tekst uzupełniłem zdjęciami. Zapraszam.

Historia 74 Górnośląskiego Pułku Piechoty

Rozpoczynamy na naszej stronie nowy dział - poświęcony jednostce wojskowej stacjonującej w Lublińcu w latach 1922-1939 - 74 Górnośląskiemu Pułkowi Piechoty, a także żołnierzom i dowódcom Pułku. Jako pierwszy pojawił się krótki biogram - Pawła Turskiego, oficera 74 GPP, dowódcy plutonu 3 kampanii ciężkich karabinów maszynowych, członka 4 kompanii Obrony Narodowej, a także komendanta powiatowego Przysposobienia Wojskowego w Lublińcu. W 1939r. wyznaczonego na dowódcę 1 Kampanii ON "Koszęcin" wchodzącą w skład baonu ON "Lubliniec". Zamordowanego przez NKWD w kwietniu 1940r.

Nalot Bombowy 1944r

17 października 1944r. miał miejsce nalot 15 Armii Powietrznej USA (w sile 115 bombowców B-17, eskortowanych przez 180 myśliwców P-51 Mustang z 306th Fighter Wing) na IG Farbenidustrie AG Werk Heydebreck w Kędzierzynie, gdzie produkowano półprodukty do paliw oraz półprodukty niezbędne do powstania ładunków wybuchowych. Ze względu na złe warunki atmosferyczne - nalot nie zakończył się sukcesem. Amerykańskim bombowcom z 5th Bomb Wing, z powodu gęstej mgły udało się tylko przerwać linię kolejową, zaś aż jedna czwarta z nich nie zrzuciła bomb wcale. Kilka załóg samolotów wybrało inne cele. Na nieszczęście dla mieszkańców powiatu lublinieckiego bomby przeznaczone do zniszczenia fabryki w Kędzierzynie spadły na ich domy i pola. W wyniku bombardowania - zginęło 6 mieszkańców powiatu lublinieckiego. Zapraszam do zapoznania się z notatką opisującą to wydarzenie.

Piotr Urbańczyk - oficer Policji Województwa Śląskiego w Lublińcu

Pan Piotr Urbańczyk - to szczególna i ważna postać. Uczestnik Powstań Śląskich, oficer Policji Plebiscytowej i Policji Województwa Śląskiego. Wykładowca w Szkole Policji Województwa Śląskiego w Świętochłowicach Śląskiego. Wreszcie komendant Policji Województwa Śląskiego w Lublińcu w 1932 i w latach 1934-1938. Zamordowany w 1940r przez Sowietów w Ostaszkowie. Cześć jego pamięci... Po kliknięciu na zdjęcie pełny biogram.

Śmierć Piłsudskiego 1935r.

Śmierć Marszałka Józefa Piłsudskiego - 12 maja 1935r. wywołała szok w Rzeczpospolitej. W pogrzebie, który odbył się 18 maja w Krakowie -  udział wzięło ok. 250 tys. osób. Była to najprawdopodobniej największa uroczystość żałobna jaka kiedykolwiek odbyła się w Polsce. Jak uczczono ten dzień w Lublińcu? Jak pamiętano o Marszałku w naszym mieście - przez kolejne lata? Zapraszam do artykułu.

Patroni naszych ulic: Jan Liberka

Jan Liberka, kolejarz, działacz plebiscytowy w Oleśnie, uczestnik III Powstania Śląskiego. W połowie września 1939r. aresztowany przez lublinieckie Gestapo. Bity, maltretowany. Więzień obozów koncentracyjnych: "Buchenwald" i "Mauthausen-Gusen". Zamordowany przez Niemców  - 1 kwietnia 1940r. Zapraszam do zapoznania się z pełnym biogramem.

Adam Jakubowski

Poniżej przedstawiam krótki biogram - Adama Jakubowskiego, lekarza, żołnierza. W latach 20-tych kierownika Szpitala Powiatowego i Zakładu Kalek w Lublińcu, oraz jednego z pierwszych opiekunów harcerskiej I MDH im. Tadeusza Kościuszki. 

I Śląski Rajd Automobilowy - 1926r

18 września - 1926r. przy nie najlepszej pogodzie - mieszkańcy Lublińca - mogli obserwować zmagania uczestników I Ślaskiego Rajdu Automobilowego. By dowiedzieć się więcej o tym wydarzeniu - zapraszam do artykułu:)

Lubliniec w obiektywie Czesławy

Tym razem, mogę zaprosić państwa do obejrzenia zdjęć pani Czesławy Włuki -  absolwentki Akademii Sztuk Pięknych, pasjonatki fotografii i osoby, która od wielu lat stara się utrwalić za pomocą zdjęć - najnowszą historię naszego miasta i jego niezwykłe niezwykłe miejsca. Zapraszam do galerii pani Czesławy:) Podobnie jak galerie pani Marii i pana Łukasza starał się będę aktualizować:)

Pamiątkowa lipa 1923r.

3 maja -  1923r. w Lublińcu odbyły się bardzo uroczyste obchody Uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Jednym z elementów uczczenia tego święta było zasadzenie przed budynkiem Szkoły Powszechnej  - pamiątkowej lipy, pod którą umieszczono specjalnie przygotowaną na tą okazję "kapsułę czasu". Zapraszam do zapoznania się z tą historią.

Lubliniec w obiektywie Marii

Bardzo się cieszę, że mogę zamieścić na stronce już drugi folder z pięknymi zdjęciami Lublińca, wykonanymi przez panią Marię Prauzner-Bechcicką, która podobnie jak Łukasz - jest fotografem amatorem i jak sama mówi do każdego zdjęcia podchodzi od serca:) Zapraszam do obejrzenia zdjęć:)

Drzewa na lublinieckim Rynku

Na lublinieckim rynku - dzisiaj rośnie piękny klon i młody kasztanowiec. Czy zawsze tak było? Na to i kilka innych pytań postaram się odpowiedzieć w poniższym artykule. Znajdziecie tam też ciekawe zdjęcia lublinieckiego rynku, a także zagadkę, którą na razie nie udało mi się rozwiązać:) Zapraszam:)

Lubliniec w obiektywie Łukasza

Bardzo mi miło, że mogę na stronie udostępnić zdjęcia pana Łukasza Karnatowskiego, który jest fotografem amatorem i który od kilku lat o różnych porach roku i dnia wędruje z aparatem po naszym powiecie uwieczniając jego piękno. Zapraszam na wędrówkę:)

Spacer z panem Tadeuszem

Od ponad pół roku na Facebooku działa grupa "Uroczy Lubliniec" założona przez druhnę Iwonę Legencką. Na grupie tej pojawiają się stare zdjęcia, widokówki, a także opowieści sprzed wielu lat. Te znane i te zapomniane. Chciałem przynajmniej część tych historii zachować. Dlatego zapytałem pana Tadeusza Świątczaka, który każdego dnia - publikuje na grupie ciekawostkę z historii miasta (opartą na różnych historycznych materiałach) - czy mogę te historie przenieść na stronę. Zgodził się i - dlatego mogę zaprosić na "Spacer z panem Tadeuszem". Myślę, że warto się z nim wybrać:) To nie będzie stracony czas - gwarantuję:)

Projekt Grobla

Bardzo się cieszę, że pani Elżbieta Sokołowska, która tak pięknie pisze o kokockich drzewach i przyrodzie zgodziła się by jej cykl "Projekt Grobla" opisujący stare drzewa stojące przy grobli Stawu Posmyk - zagościł na stronie. Dziękuję jej za to:). Najlepiej jednak będzie jak sama o tym opowie:)

Była sobie grobla, długa na prawie 2 km. Okalała Staw i przydawała mu zielonej urody. Rosnące na niej drzewa (choć nie powinno ich być tam wcale) przeglądały się uroczo w wodzie, poruszały lekko listowiem na wietrze, który od stawu przywiał, ptakom mierzwiąc piórka i wołały z daleka - przyjdź tu na spacer, poczuj spokój, ciszę, poczuj radość z bycia w tym miejscu. Spaceruj, zadzieraj głowę wysoko, nad korony starych dębów, olch, klonów, patrz, hen na drugi brzeg i uśmiechaj się do pięknej chwili. Przyjdź tu jeszcze. Spaceruj. Zanurz się w zieloności.

Wstępniak

Strona "Lubliniec - Ocalić od zapomnienia" to uzupełnienie strony poświęconej historii Hufca ZHP Lubliniec. Znajdziecie tutaj biografie postaci ważnych dla Lublińca z okresu międzywojennego, a także te które które patronują lublinieckim ulicom. Będą pojawiać się także wydarzenia z życia miasta z różnych epok, jednak najczęściej (przynajmniej na razie) z lat 1922-1939. Chciałbym by przeglądając stronę można było cofnąć się często o ponad 100 lat i dowiedzieć się jak wyglądało miasto na przełomie XIX i XX wieku, czy w okresie międzywojennym. Postaram się by na stronie pojawiły się informacje o miejscach pamięci w Lublińcu. A także linki do ciekawych stron o historii naszego miasta. Mam nadzieję, że strona będzie się rozwijać i z chęcią będziecie państwo ją odwiedzać:) Zapraszam.