Innowacyjny Zespół Edukacyjno-Teraputyczny ZSS nr 3 w BytomiuW czwartek, przy trzecim podejściu (jedno w ubiegłym roku, drugie tydzień temu) udało nam się trafić na "Bajtel Gruba", która mieści się przy Sztolni Królowa Luiza w Zabrzu. Ta "gruba" - to specjalna mini kopalnia stworzona na potrzeby dzieciaków - by mogły poznać ciężką pracę górnika.

bajtelgruba2018sa

Wraz z nami pojechały do Zabrza nasze trzy koleżanki z klasy 4b: Zosia, Zuzia i Marta. Wspólnie przez godzinę ostro "fedrowaliśmy", pchaliśmy wózki z urobkiem, transportowaliśmy go na specjalnych taśmach, wywoziliśmy na powierzchnię:) i wszystko to siłą swoich mięśni. Ale było warto:)

 bajtelgruba2018sa2

Wiemy już że bycie górnikiem to trudna i mozolna praca. W hałasie, pyle i półmroku. Dziękujemy, że mogliśmy się o tym przekonać na własnej skórze - bo takie doświadczenie jest warte więcej niż obejrzenie filmu, czy nawet zwiedzenie kopalni (Sztolnię Luiza zwiedziliśmy w ubiegłym roku).

bajtelgruba2018sa23
bajtelgruba2018sa25

Na koniec mieliśmy jeszcze czas by skorzystać z atrakcji Parku 12C, z których najbardziej podobał nam się skalny labirynt:).

bajtelgruba2018sa22