Innowacyjny Zespół Edukacyjno-Teraputyczny ZSS nr 3 w BytomiuCo prawda na razie za oknem piękna pogoda, ale zapewne - jesienna plucha jeszcze powróci nie raz tego roku. No a może nie:) Niemniej jednak Emilka z Zuzią, chociaż może w przypadku tej recenzji to Zuzia i Emilką (będą teraz na zmianę recenzowały) - zapraszają Was do świetnej gry typu memory -"Pszczółki".

Jak co roku, na początku listopada odwiedzamy cmentarze w Bytomiu, by pomodlić się za naszych zmarłych z rodziny, a także wszystkich tych nieznanych nam osób tam spoczywających. W ubiegłym roku odwiedziliśmy cmentarz "Jeruzalem", w tym roku cmentarz Mater Dolorosa. Na grobie pradziadka i prababci Dagny - zapaliliśmy znicz. Wieczny odpoczynek racz im dać panie...

cmentarze2018cerer

W środę naszą klasę odwiedziły dwie panie studentki: Zosia i Marta. Panie będą nas odwiedzały częściej bo co dwa tygodnie. Bardzo się cieszymy, bo świetnie nam się rozmawiało i pracowało. Wspólnie  już od rana kolorowaliśmy obrazki w zeszycie z religii.

studenktkizosia2018f

Opowiedzieliśmy o naszych zajęciach, pochwaliliśmy się naszymi zeszytami - a jakże:) Razem złożyliśmy życzenia pani Ilonce:)

studenktkizosia2018f2

A następnie wspólnie poukładaliśmy klocki - razem z naszymi przyjaciółmi z "czwórki" - podczas EPI:) Z niecierpliwością czekamy na kolejne spotkanie.

studenktkizosia2018f2a

Dzisiaj, podczas EPI - pani Ilonka wymyśliła zajęcia plastyczne z wykorzystaniem popularnych "chrupek kukurydzianych". Zadaniem dzieciaków było za pomocą chrupki  - lekko zmoczonej (by się kleiła) - zrobić jesienne warzywo: dynię, paprykę - lub w ostateczności cokolwiek:) Zajęcia cieszyły się tak dużą popularnością, że po 5 minutach - nie było już ani chrupek, ani wykonanych przy ich pomocy warzyw. Wszystkie zniknęły... w brzuszkach:) Za tydzień powtarzamy - musimy tylko kupić więcej materiału:)

chrupkowezadania2018de

Za oknem pada i plucha, a my malujemy jesienną naturę. Kilka dni temu pani Ilona postawiła przed nami taką kompozycję złożoną z wazonu, gałęzi, jabłek i gruszek.

galzaz2018ujudfrs

My dobrze się jej przyjrzeliśmy się i przystąpiliśmy do szkicowania. A gdy szkice były gotowe, w ruch poszły pędzle i oto nasze prace:)

galzaz2018ujudfrs2

W czwartek, 25 października, odwiedzili nas ponownie uczniowie VII Liceum Ogólnokształcącego wraz z panią Bożeną. Tym razem jednak byli to uczniowie klasy III. Opowiedzieliśmy im o sobie, pokazaliśmy kilka filmików, a następnie z zeszytami w rękach przez prawie 20 minut zapoznawaliśmy naszych gości z nim. Tak bardzo nam się to podobało, że nawet nie wiemy kiedy minęła lekcja, a nasi goście musieli wracać. Dziękujemy za wizytę i zapraszamy ponownie:)

higienistka2018tgtgt22

W czwartek, udaliśmy się do pani higienistki. Bardzo się ucieszyliśmy z tego spotkania, bowiem dawno w gabinecie nie byliśmy. Fluoryzujemy co miesiąc zęby, więc z panią higienistką widzimy się, jednak w gabinecie - na szczęście tylko raz w roku. Pani Beata - zmierzyła nas, zważyła i wszystko pilnie zapisała. Dzięki temu mogliśmy zobaczyć, czy sporo urośliśmy od ubiegłego roku. Tym razem okazało się, że już niewiele - 2-3 cm. Jednak to znak, że ciągle rośniemy i się rozwijamy:)

higienistka2018tgtgt

Zapewne jesteście ciekawi co dzisiaj jedliśmy na obiad. Wszak dzisiaj wtorek, a skoro tak - to znaczy, że posiłek przygotowywaliśmy sobie sami:) I była nim - zapiekanka:) Bułeczka, serek, szynka do tego papryka, pomidor, ogórek i ketchup. Wszystko to zapieczone i pyszne:) Mniam, mniam:)

zapeiakna2018ujujuju

Dzisiaj, 22 października, po raz pierwszy w tym roku odwiedziliśmy Katowice:) i Edumuzarte. Bardzo się ucieszyliśmy, że znowu mogliśmy się spotkać z panią Aliną i panią Olą - które tym razem zabrały nas w góry:) Oczywiście nie w te prawdziwe, ale dzięki dźwiękom, które nas otaczały poczuliśmy się tak jak w Bieszczadach czy Beskidach:) Zagraliśmy także na keyboardzie - czy raczej poznaliśmy jego niezwykłe możliwości.

edumuzartepazdz2018rfr2

Było super:) Z niecierpliwością czekamy na kolejne spotkanie.

edumuzartepazdz2018rfr

W sobotę, odbyła się bardzo miła uroczystość, a mianowicie spotkanie "starego" Edterka, z okazji urodzin Jana, które odbyło się w Stolarzowicach. Miało być ognisko i piknik:) ale pogoda nie do końca dopisała. Za to dopisali goście. Fajnie było powspominać stare dzieje, poopowiadać o tym co teraz, a nawet o pomysłach na przyszłość. Nie zabrakło pysznego co nie co:). Tak się wszystkim podobało, że nie chciało się wracać do domu:) Dlatego - kolejne spotkanie 1 grudnia - na urodzinach Marka:)

edterekspotkanie2018rfrf

W czwartek, przy trzecim podejściu (jedno w ubiegłym roku, drugie tydzień temu) udało nam się trafić na "Bajtel Gruba", która mieści się przy Sztolni Królowa Luiza w Zabrzu. Ta "gruba" - to specjalna mini kopalnia stworzona na potrzeby dzieciaków - by mogły poznać ciężką pracę górnika.

bajtelgruba2018sa

Wraz z nami pojechały do Zabrza nasze trzy koleżanki z klasy 4b: Zosia, Zuzia i Marta. Wspólnie przez godzinę ostro "fedrowaliśmy", pchaliśmy wózki z urobkiem, transportowaliśmy go na specjalnych taśmach, wywoziliśmy na powierzchnię:) i wszystko to siłą swoich mięśni. Ale było warto:)

 bajtelgruba2018sa2

Wiemy już że bycie górnikiem to trudna i mozolna praca. W hałasie, pyle i półmroku. Dziękujemy, że mogliśmy się o tym przekonać na własnej skórze - bo takie doświadczenie jest warte więcej niż obejrzenie filmu, czy nawet zwiedzenie kopalni (Sztolnię Luiza zwiedziliśmy w ubiegłym roku).

bajtelgruba2018sa23
bajtelgruba2018sa25

Na koniec mieliśmy jeszcze czas by skorzystać z atrakcji Parku 12C, z których najbardziej podobał nam się skalny labirynt:).

bajtelgruba2018sa22

Dzisiaj, odwiedziła nas pani Beata, instruktor tańca z Bytomskiego Teatru Tańca i Ruchu ROZBARK. Razem tańczyliśmy, bawiliśmy się ruchem, wyrażaliśmy swoje emocje za jego pomocą. Było super:)

dziennauczyciela2018yhydfds23

Takie zajęcia odbywać się będą od teraz cyklicznie co dwa tygodnie. Bardzo dziękujemy dyrekcji Teatru oraz pani Beacie:) Z niecierpliwością czekamy na zajęcia listopadowe:)

dziennauczyciela2018yhydfds2

Podróż do Międzyszkolnego Ogrodu Botanicznego - rowerami. Daliśmy radę:) A tak to wyglądało. Oczywiście nie mogliśmy nagrywać cały czas:) bo niestety co chwila na trasie wysoki krawężnik lub ulica. Możemy jednak z ręką na sercu wam powiedzieć, że prawie całą drogę pokonaliśmy sami:)

We wtorki sami przygotowujemy posiłki. To wiecie:) Ale jak tu zrobić obiad, kiedy najpierw przyjmuje się gości z LO, potem jedzie na rowerze, robi zdjęcia w ogrodzie i... czasu na wszystko brakuje:) Odpowiedź jest prosta. Czasem korzystać trzeba z gotowych produktów. Tak też zrobiliśmy kupiliśmy pierogi: ruskie, z mięsem i z kapustą i grzybami. Rozgrzaliśmy masełko, wrzuciliśmy pierogi do gotującej się wody, zrobiliśmy herbatę i obiad gotowy.

pieroginaszybka2018yhyhy

Jak już wiecie wybraliśmy się dzisiaj do Międzyszkolnego Ogrodu Botanicznego. Bardzo lubimy to miejsce i przynajmniej raz na semestr staramy się go odwiedzić. Tym razem wzięliśmy ze sobą aparaty i tablet i za ich pomocą staraliśmy się uchwycić w ogrodzie wszystko to co wydawało nam się, że jest związane z jesienią.

wspinaczkaaaaaa2aDlatego na naszych zdjęciach dużo kolorowych liści, pięknych jesiennych kwiatów, narzędzia ogrodowe, a nawet gniazdo szerszeni. Z ogrodu wróciliśmy z olbrzymią ilością darów jesieni, które otrzymaliśmy od pań, które od wielu lat ogrodem się opiekują. Dziękujemy bardzo:)

wspinaczkaaaaaawspinaczkaaaaaa2

Musimy wam się przyznać, że bardzo nam zależy na wykorzystaniu tej niesamowicie pięknej pogody. Gdy za oknem tak cudnie - nie możemy usiedzieć w klasie. Dlatego wybraliśmy się na rowerach (dwóch) do Międzyszkolnego Ogrodu Botanicznego. Nasza technika jazdy jest z każdym dniem lepsza i tylko brak drogi rowerowej nam dokucza. Jakaż to byłaby przyjemność podróżować taką drogą. Może kiedyś...:)

 robotlofi2018skrect25a
robotlofi2018skrect25aa

Droga rowerem do ogrodu to nie tylko wyzwanie ze względu na brak drogi rowerowej i fatalne zjazdy z chodników, ale także spora odległość. Dagna i Dominika pokonały dzisiaj na rowerze 1.7 km, zaś Emilka 3,5km. Sporo prawda:) Filip - troszkę mniej, brakuje nam trzeciego rowera byśmy wszyscy mogli na raz jeździć:)

maparpwer2018tgtg

Bardzo nam było miło, gdy z samego rana odwiedziła nas pani Bożena z VII LO wraz ze swoimi uczniami. Nie mieliśmy zbyt wiele czasu na to pierwsze spotkanie, ale udało nam się opowiedzieć co nie co o naszej klasie, pokazać kilka zdjęć i filmik. Popląsaliśmy, pochwaliliśmy się naszymi zeszytami i... Już nasi goście musieli wracać:( Mamy nadzieję, że następnym razem wpadną na dłużej:) Było nam bardzo miło:)

loodwiedziny2018ujujujuer

Z nami nudzić się nie można. Ten tydzień zapowiada się wyjątkowo ciekawie:) My zaczęliśmy go na ściance wspinaczkowej, z której skorzystaliśmy dzięki Stowarzyszeniu "Fantazja". Bardzo dziękujemy bo zabawa była przednia. Trochę mieliśmy stracha, trochę bolały ręce:) Ale dawaliśmy radę. Może nie najwyżej - ale na wysokość swoich możliwości:)

wspinaczka23435343

Mieliśmy dzisiaj pojechać do Kopalni Luiza - na "Bajtel Grubę". Niestety kopalnia się zepsuła i... postanowiliśmy zmienić miejsce dziejszych zajęć i pojechaliśmy na Księżą Górę. Nic nie straciliśmy:)

zajeciaksiezagora2018a

Pokonaliśmy park linowy, poćwiczyliśmy na mini siłowni pod chmurką. Staraliśmy się wspinać na ściankę wspinaczkową. Odwiedziliśmy grotę notozaura i zabawiliśmy się w chowanego.

zajeciaksiezagora2018a2
zajeciaksiezagora2018a23

Na koniec zrobiliśmy sobie jesienną sesję zdjęciową:) Piękna pogoda, super miejsce i świetnie spędzone prawie 2 godziny na świeżym powietrzu:)

zajeciaksiezagora2018a23as
zajeciaksiezagora2018a23asa

Dzisiaj, 10 października, odwiedziła nas pani Monika i suczka Omi:) Bardzo się ucieszyliśmy, że znowu mogliśmy się z nimi spotkać:)

omi2018yhyhyhye3

Pani Monika podczas dzisiejszych zajęć zaproponowała nam zrobienie psich zabawek. Niesamowita sprawa. Okazało się, że takie zabawki nie jest trudno wykonać, chociaż trzeba poświęcić na nie trochę czasu. I tak Emilka zrobiła dla Pabla:)  - szarpak

omi2018yhyhyhye32

zaś Dagna aż dwie maty "smaczkowe" (dla Limki i filipowego Kokosa). Świetny pomysł, extra realizacja. Dziękujemy wspaniałe zajęcia:)

omi2018yhyhyhye325

Jesień, jesień - jesieniucha. Raz piękna i kolorowa, raz bura i deszczowa. My postanowiliśmy uwiecznić za pomocą kredek - tą jesień mieniącą się wieloma kolorami. Taką jesień lubimy:)

jesienneprace2018tgyt

Muchomorów zbierać nam nie wolno:) to wiemy. Za to robić je z papieru kolorowego nie zaszkodzi, bo mimo, że trujące są inspirujące:)

jesienneprace2018tgyt2

Jako podsumowanie tematu jesienno grzybowego polecamy posłuchać piosenki o grzybach - którą zaśpiewała Dagna i Domi, oraz zagrała Emi:) Filip nie występował - ale występ koleżanek bardzo mu się podobał - co słychać na filmiku:)

W czwartek odwiedziła nas klasa 1a wraz ze swoją wychowawczynią panią Mariolą. Widzieliśmy się po raz pierwszy więc - na początku wszyscy się przedstawiliśmy, chwilkę opowiedzieliśmy o naszej klasie i od razu zaprosiliśmy - uczniów 1a do wspólnej zabawy. Jako, że jesień wokół - to i nasze zabawy krążyły wokół tej pory roku. Zbieraliśmy wspólnie liście na spacerze, przyjrzeliśmy spadającym kasztanom i uciekliśmy przed jesienną burzą:) Było super. Bardzo dziękujemy za odwiedziny i zapraszamy ponownie:)

lisciejesien2018rfrfrrfr

W niedzielę - przypadał Dzień Chłopaka. Dlatego w poniedziałek - dziewczyny zabrały Nas - chłopaków na kręgle do PinUp. Przez ponad godzinę świetnie się bawiliśmy:) Trzeba przyznać, że tego dnia najlepiej zbijała kręgle Dagna, tuż za nią znalazła się Emilka, a trójkę zamykał Filip, minimalnie mniej punktów zdobyła Dominika. Wszyscy jednak przekroczyli 50 punktów. Brawo!!!! Gorzej z pamięcią pana Bartka - który zabrał aparat, robił zdjęcia - ale nie zabrał karty pamięci:)

pinup2018bytom23423We wtorek, nie robiliśmy sami posiłku jak to mamy w zwyczaju. Pani Grażyna postanowiła - postawić nam wszystkim pizzę:) Bardzo dziękujemy pani Grażynie, cieszymy się że jest z nami:). Na marginesie musimy dodać, że pizza - mieliśmy możliwość skosztowania 4 jej rodzajów (pół na pół), była bardzo smaczna.

pinup2018bytom234232

W każdy wtorek, na dużej przerwie od 10.35 do 10.50 -  zapraszamy na wspólne zabawy z grami planszowymi w ramach Edterkowych Przerw Integracyjnych. A tak było dzisiaj:)

epiplanszowkowe2018ujujuju