Innowacyjny Zespół Edukacyjno-Teraputyczny ZSS nr 3 w BytomiuZapewne już wiecie, że w ubiegłym tygodniu odwiedziła nas pani Małgosia, która nauczyła nas świetnej piosenki w gwarze śląskiej. Jednak na piosence się nie skończyło. Pani Małgosia świetnie godo po ślonsku. Toteż trochę nam tą gwarę przybliżyła. Niewiele znamy osób, które by tak gryfnie i piknie godały o roztomaitych sprawach.

roztomaiteslanoskie2018a

Za to ciekawe rozprawianie o Śląsku - chcieliśmy się jakoś odwdzięczyć, a jako, że znamy kilka śląskich pieśniczek - tośmy pani Małgosi zaśpiewali i o "Starziku", i o "Górnikach" i o tym jak "Na kopalni praca wre".

roztomaiteslanoskie2018a2

Skorzystaliśmy też z zaproszenia i wzięliśmy udział w malowaniu galand - czyli wstążek do wianków. Fajna zabawa, a przy okazji wyszły nam świetne wzorki:)

roztomaiteslanoskie2018a2a

Taki wianek z galandą mogliśmy później przymierzyć przed lustrem - a prezentowała nam go taka jedna gryfna frelka, kera przyszła nas łodwiedzić. To był fest udany tydzień.

roztomaiteslanoskie2018a2a1

We środę - odwiedziła nas pani Beata, na zajęcia wpadły też nasze panie studentki - Marta i Zosia. Wspólnie przy skocznych rytmach muzycznych - bawiliśmy się wykorzystując do tego - folię malarską, która świetnie - zastępowała używaną przez nas do tego typu zabaw - płachtę.

plachatfolai2018rfr

Tak bardzo nam się spodobały zajęcia, że postanowiliśmy - na Edterkowej Przerwie Integracyjnej - wyciągnąć kolorową płachtę i ... kolejne 20 minut minęło nam na szaleństwach z piłeczkami, balonikami i grzechotkami, które pojawiały się na płachcie i za chwilę podrzucane radośnie płachtę opuszczały:)

plachatfolai2018rfr2

Takiej to pieśniczki nos nauczyła jedna gryfna rechtorka o Teresce i bajzlu jaki mioła w izbie.

Dzień Pluszowego Misia obchodzony był w tym roku w niedzielę - 25 listopada. My przenieśliśmy go sobie na poniedziałek i wraz z uczniami z "czwórki" podczas Edterkowej Przerwy Integracyjnej - zrobiliśmy z tej okazji misie z origami:)

kostkaksiadz2018a

Kolejny wtorek i kolejne wyzwanie kulinarne. W naszej szkole w tym tygodniu obchodzony jest "Tydzień Kultury Śląskiej". By jakoś się wpisać w te obchody pani Ilonka zaproponowała nam zrobienie klusek śląskich, co prawda bez rolad i modrej kapusty (no to jeszcze kiedyś przyjdzie czas), ale z masełkiem, ogórkiem i skwareczkami:)

kluseczkislaskie2019

Oczywiście nam nie trzeba dwa razy powtarzać. Od razu zabraliśmy się do roboty. Najpierw obraliśmy ziemniaki - to chyba sprawiło nam najwięcej trudności. Potem ugotowaliśmy je (tzn. same się ugotowały:)). Ugnietliśmy, wbiliśmy jajko, dosypaliśmy mąki, wyrobiliśmy i ukulaliśmy kluski. Potem już tylko ugotować, podsmażyć skwarki i masło i .... palce lizać. Chcemy jeszcze raz:)

kluseczkislaskie20192

Z piątku na sobotę (22/23 listopada) odbyła się II Edterkowa Noc w Szkole:) Ostatnio nasza ulubiona impreza klasowa:) Bardzo się cieszymy, że razem z nami tego wieczoru i nocy była Kasia i Ela:) Pamiętacie, że w ubiegłym roku tematem przewodnim nocki - była gra nocna "W poszukiwaniu składników pizzy". W tym roku postawiliśmy na "kodowanie". W piątek uczyliśmy się programować i bawiliśmy się za pomocą specjalnej maty, którą wypożyczyła nam pani dr Danuta Morańska - Dyrektor Instytutu Innowacyjnej Edukacji Wyższej Szkoły Humanitas w Sosnowcu. Zabawa była przednia, a że mata jeszcze z nami zostaje, to zapewne do niej wrócimy w najbliższych dniach.

nockawszkole2018rfr

W sobotę rano programowaliśmy malutkie roboty - Ozoboty, które dostarczyła nam firma Edusense i pan Mateusz Koman. Ozoboty uwielbiają czarne linie i jeżeli taką widzą starają się nie spuszczać z niej wzroku. Reagują także na inne kolory - gdy takie zauważą na swojej drodze (bo np. my je tam narysujemy) mogą przyspieszyć, wykonać piruet, czy zamrugać do nas:)

nockawszkole2018rfr2

Ważnym elementem naszego pobytu wieczorno-nocnego w szkole było samodzielne przygotowanie posiłków. Na kolację zrobiliśmy sobie pizzę. Najpierw wyrobiliśmy ciasto, a gdy wyrosło odpowiednio skomponowaliśmy ją smakowo:) Pani Zosia pomogła nam w ich upieczeniu:) Dziękujemy także pani Grażynie która nas wspierała w pracy:)

nockawszkole2018rfr234

Za to rano zrobiliśmy szybko jajecznicę (mamy już w tym wprawę) i tosty na ciepło. Te samodzielnie przygotowane śniadanie smakowało wybornie.

nockawszkole2018rfr23

Niestety jak wiecie, wszystko co dobre szybko się kończy więc i my o 10 - powędrowaliśmy do domu i będziemy z niecierpliwością czekać na kolejną Nockę:)

nockawszkole2018rfr2345

Autumn colors of leaves, czyli jesienne kolory liści -  to zajęcia z wykorzystaniem języka angielskiego, które przeprowadzili dla nas uczniowie klasy 3b wraz z panią Sylwią. Dowiedzieliśmy się jak nazywają się podstawowe kolory takie jak czerwony-red, żółty-yellow, zielony-green, czy brązowy- brown. Wspólnie "wybraliśmy się do parku", w którym bawiliśmy się kolorowymi liśćmi. Wreszcie posłuchaliśmy kilku piosenek w języku angielskim, które nie tylko zaśpiewali ale i zagrali uczniowie 3b. Dziękujemy za wspaniałe zajęcia.

dzrewozyczliwosci2018ujuju2a 

21 listopada obchodzony był Światowy Dzień Życzliwości. Z tej okazji przed naszą klasą powstało specjalne Drzewo Życzliwości, na którym zawiesiliśmy nietypowe liście. Na każdym z nich, my oraz nasi przyjaciele z "czwórki" zapisaliśmy mnóstwo życzliwych słów, takich jak: dziękuję, przepraszam, kocham Cię, miło mi...

dzrewozyczliwosci2018ujuju2

Drzewo to ma przypominać, że życzliwym dla siebie powinniśmy być każdego dnia, a nie tylko raz w roku. Mamy nadzieję, że na tym drzewie przez cały rok pojawiać się będą nowe liście:)

dzrewozyczliwosci2018ujuju

We środę, zamiast Omi i pani Moniki w naszej klasie pojawił się pan Bogdan:) Nie, nie sam:) wraz z nim naszą klasę odwiedziła prześliczna sunia - rasy husky - Mika.

sunkamikihasky2018

Pan Bogdan i Miki tworzą niesamowity duet. Pomagają podczas przeszukiwania zawalonych budynków, wspólnie morsują i pokonują extremalne trasy biegowe takie jak Hard Dog Race, a także odwiedzają wszystkich chętnych - bawiąc się z nimi i prowadząc zajęcia:)

sunkamikihasky20182

Dzięki temu zgranemu zespołowi zobaczyliśmy wiele psich sztuczek, dowiedzieliśmy się masę ciekawych informacji o psach, o ich tresurze, a także o niesamowitej rasie jaką jest - husky. W zajęciach towarzyszyły nam panie studentki - Zosia i Marta. Dziękujemy panu Bogdanowi i Miki za odwiedziny:)

sunkamikihasky201823

Kolejny wtorek i kolejny pomysł pani Ilonki na pyszną przekąskę. Tym razem były to muffinki na słono:) Czyli takie babeczki z szynką, papryką, czosnkiem, porą, serem i suszonymi pomidorami. Roboty przy tym było sporo - bo i składników nie mało. Za to całkiem przyjemnie się pracowało. Kroiliśmy, tarliśmy miksowaliśmy i mieszaliśmy.

muffinkizserem2018ddd

Uff. Za to efekt przerósł nasze oczekiwania i co do ilości:) i co do smaku. Pychaaaaa:) Polecamy z ręką na sercu:)

muffinkizserem2018ddd2

 

Podczas poniedziałkowej Edterkowej Przerwy Integracyjnej wyciągnęliśmy - ciastolinę. Ile uśmiechu i radości sprawiało wszystkich biorącym udział w zabawie - lepienie. Pizza, kluski, spaghetti, choinki, dzwonki i tysiące różnych form powstawało z kolorowej masy. Musimy to powtórzyć:)

ciastolina2018rfrf5tgt

Chcemy Wam się pochwalić naszymi jesiennymi pracami plastycznymi, które powstawały w tym tygodniu pod kierunkiem pani Ilonki:) Któż inny miałby tak świetne pomysły:) Razem z naszymi przyjaciółmi z "czwórki" zrobiliśmy przy użyciu papieru kolorowego przecudne jabłuszka jesienne.

jablkapapierokno201872

Natomiast w piątek - zabawiliśmy się w linorytników i stworzyliśmy różne matryce w plastelinie, a następnie za pomocą farby z dużą satysfakcją odbijaliśmy je sobie:)

jablkapapierokno201873

Dzisiaj, 16 listopada, wybraliśmy się na patriotyczną wycieczkę. Zdobyliśmy Kopiec Wyzwolenia w Piekarach Śląskich, usypany z okazji 250. rocznicy przemarszu husarii polskiej króla Jana III Sobieskiego pod Wiedeń, a będący symbolem walki o polskość i pamiątką walk powstańców śląskich.

naszczyt2018rfrfrrfr2

Dla niektórych z nas był to najwyższy szczyt na jaki się wspięli:) Do tego czuliśmy się tak jak gdyby była to co najmniej K2;) Brawo MY:)

naszczyt2018rfrfrrfr

We środę odwiedziła nas po raz drugi pani Beata z Teatru Ruchu i Tańca Rozbark. Bardzo lubimy te zajęcia i świetnie się podczas nich bawimy:) Kolejne już za dwa tygodnie.

taniecrozbark2018dd

Tego dnia odwiedziły nas także panie studentki - pani Zosia i Marta, z którymi również spotkaliśmy się po raz drugi. Razem z nimi i naszymi przyjaciółmi z "czwórki" pograliśmy na Bum Bum Rurkach - tworząc świetną orkiestrę:).

taniecrozbark2018dd2

Czy wiecie, że kanapkę typu sandwich wymyślił pan John Montagu, czwarty hrabiego Sandwich w XVIII w. Otóż pewnego razu podczas wielogodzinnej gry w karty, pan John zgłodniał. Nie chciał przerywać gry, poprosił więc, by jemu i jego gościom podano coś, co można jeść bez sztućców, a jednocześnie nie brudząc sobie rąk. Kawałki mięsa zalecił więc włożyć między dwa kawałki chleba i takie danie podać graczom. My więc nie musieliśmy już niczego wymyślać - tylko taką kanapkę zrobić i ją podpiec:) Nie wiemy jak smakowała kanapka pana hrabiego - wiemy za to, że nasza była pyszna:)

sandwich2018rfrt

Tak w piątek o godzinie 11.11
wspólnie z uczniami "czwórki" - zaśpiewaliśmy Hymn Polski -

Dzisiaj, czyli w piątek, mieliśmy przyjemność poznać pana Krzysia, który jest rekonstruktorem i gdy tylko ma taką możliwość robi różne rzeczy. Głównie - maszeruje (dlatego ma takie dziwne buty). Jak już sobie pochodzi to głodnieje i potrzebuje coś zjeść - okazuje się, że ma do tego niezłe przybory:) Potem kopie dziurę, wskakuje do niej, zakłada hełm (taki podobny do hełmu górnika) i czeka. Czeka długo, aż w końcu gdy mu się znudzi to idzie spać. Nie ma z tym problemu bo spać może wszędzie, a że zabiera ze sobą ciepły koc i plecak, który służy mu za poduszkę - to nawet jest mu wygodnie. Poza tym ma specjalne ubranie - czyli mundur z... orzełkami - ooo! super. Dziękujemy panu Krzysiowi za spotkanie i ciekawą lekcję. Może kiedyś razem z nim pomaszerujemy:)

Od wtorku mocno przygotowywaliśmy się do obchodów 100 lecia Niepodległości naszego kraju. Przypomnieliśmy sobie informacje o symbolach narodowych -Polski. I tak - pamiętamy o naszym godle, wiemy jak wygląda i gdzie znajduje się w naszej klasie, a nawet postaraliśmy się razem z naszymi przyjaciółmi z "czwórki" - je namalować:)

Biało czerwone barwy naszej flagi - znane są nam świetnie. Zrobiliśmy miniaturki flag w zeszytach, wywiesiliśmy flagę na za oknem, przyozdobiliśmy nasze okna w biało czerwone liście. 

Wreszcie hymn Polski - czyli Mazurek Dąbrowskiego. Uczyliśmy się go przez cały tydzień. Razem z dzieciakami z "czwórki" - układaliśmy słowa hymnu, podczas wspólnych zajęć, wkleiliśmy sobie pierwsze dwie zwrotki do zeszytu - wreszcie w piątek o godzinie 11.11 - wspólnie z całą prawie 500-osobową społecznością szkolną zaśpiewaliśmy - HYMN na sali gimnastycznej. Było super i bardzo podniośle.

Od dwóch miesięcy - każdego dnia spotykamy się wspólnie z uczniami "czwórki" na EPI - Edterkowych Przerwach Integracyjnych, które odbywają się każdego dnia w naszej klasie, podczas przerwy od 10.35 do 10.50. Bardzo nam jest miło, że nasi przyjaciele odwiedzają nas tak często i tak licznie:) Dziękujemy, że jesteście z Nami:)

We wtorki sami przygotowujemy sobie posiłek. W ubiegłym tygodniu pani Ilonka uczyła nas jak zrobić pyszną jajecznicę ze szczypiorkiem. Niestety nasz klasowy gapa:) pan Bartek pstrykał zdjęcia i nie zauważył, że w aparacie nie ma karty:) Więc niestety nie uda nam się pokazać Wam jak wspaniale nam poszło. Nadrobimy to jednak zdjęciami z tego tygodnia, bowiem -  zadanie powtórzyliśmy.

Tym razem pod nieobecność pani Ilonki - nad przebiegiem prac w kuchni czuwał pan Bartek i pani Grażynka. Do szczypiorku dorzuciliśmy też pyszną kiełbaskę. Potrzebne produkty zakupiliśmy w sklepie, a za zakupy zapłaciliśmy tym razem kartą:)

emilawsklepie2018yhygy

Zaś z samą jajecznicą problemów nie mieliśmy - bo przecież trening czyni mistrza.

emilawsklepie2018yhygy2