EDTEREK

Innowacyjny Zespół Edukacyjno Terapeutyczny ZSS nr 3 w BytomiuMiesiąc październik to czas w szczególny sposób poświęcony Matce Boskiej Różańcowej, dlatego podczas naszych październikowych lekcji religii, staraliśmy zawsze znaleźć czas na modlitwę różańcową. Modlitwę do naszej ukochanej Maryi. Podczas różańca rozważaliśmy tajemnice: radosne, chwalebne i światła.

rozaniec2017rt56y

Czasem, coś powstaje szybko - jedna lekcja i już jest:) Czasem musimy naszej pracy poświęcić troszkę więcej czasu. Dlatego trudno nam powiedzieć kiedy powstały nasze liściaste portrety - powstawały przez cały poprzedni tydzień:) Najpierw Ela przeprowadziła zajęcia o jesieni:) Potem powstały twarze, które pokryliśmy farbą. Następnie, każda buzia otrzymała liściaste włosy:)Na koniec tzeba było jeszcze poprawić rysy, powycinać:) I już są i jak pięknie się prezentują w naszych oknach:)

portretyjesienn2017r5t5

Dzisiaj, we wtorek 31 października, pani Ilonka ma swoje urodziny!!! Dlatego już od rana, z niecierpliwością, wyczekiwaliśmy jej przyjścia. Oczywiście chcieliśmy jej złożyć życzenia i wręczyć prezenty:)

urodzinypaniilonki2017rty

Pani Ilonka nie była by sobą, gdyby tego dnia nie wymyśliła czegoś specjalnego:) Tak też się stało. Razem z panią Stefanią i oczywiście pod kierunkiem pani Ilonki - zrobiliśmy z okazji urodzin - tort:) i to nie byle jaki:) Szarlotka jaglana:) Smacznego i Sto Lat!!!

urodzinyilonyitor2017rt

Jak dobrze już wiecie (przynajmniej taką mamy nadzieję), prawie każdego dnia, na dużej przerwie bawią się z nami nasi przyjaciele z "czwórki". Przez 15-minut, nasza klasa zapełnia się prawie zupełnie. Lubimy, kiedy nas tak licznie uczniowie SP nr 4 odwiedzają. A co robiliśmy podczas ostatnich zajęć. Sporo się działo:)

Graliśmy na Bum Bum Rurkach - bo to przecież super zabawa muzyczna:)

BumBumrukinowe2017t56y6

Graliśmy w grę - BrainBox Bajki, podczas której musieliśmy w ciągu 10 sekund zapamiętać jak najwięcej szczegółów na obrazku, a potem odpowiedzieć na pytanie dotyczące przedstawionej na obrazku bajki.

barinboxbajki2017ty

Układaliśmy też klocki:) Bardzo te zajęcia lubimy!!!

epiklocki20167ty

Kamishibai (jap. kami – papier, shibai – sztuka) oznacza dosłownie teatr obrazkowy lub teatr ilustracji. Jest to technika czytania/opowiadania, wywodząca się z Japonii, która wykorzystuje książki w formie kart (37×27 cm) oraz drewnianą lub kartonową skrzynkę – na wzór parawanu z teatrzyków marionetkowych – w której przedstawiane są kolejne fragmenty historii, bajki, opowiadania. I właśnie taki teatrzyk - zawitał w poniedziałek do naszej klasy. Pan Bartek - przeczytał nam historię Kemushiego, który na koniec okazał się być pięknym motylem:) Bardzo nam ta forma czytania odpowiadała. Więc czekamy na więcej:)

kamishibasi2017rt

W każdy czwartek mamy zajęcia w szkolnej Bawilandii. Troszkę odpoczywamy, troszkę się "bujamy", częściej jednak ćwiczymy, uczymy się współpracy:) czy robimy tam porządki:) Jest super!!!

bawilandiaszkolna2017rtyaa

Podczas kolejnego EPI w naszej klasie, wspólnie z uczniami "czwórki" bawiliśmy się przy grze "Państwa - miasta". Naszym zadaniem było znaleźć wyraz na podawaną przez grę literę, za każdym razem pan Bartek zmieniał nam kategorią:) Jak widać na zdjęciach, gra była emocjonująca, ale wymagała sporego główkowania.

epigramiastapanstwa2017rt

W czwartek, 26 października, mieliśmy możliwość zwiedzenia wystawy konkursowej "Wszystkie zwierzęta małe i duże", którą zorganizowała pani Magda (z naszej świetlicy). Mogliśmy nie tylko przepiękne prace podziwiać, ale też i wziąć udział w głosowaniu. Każdy z nas miał swoje typy. Teraz z niecierpliwością czekamy na rozstrzygnięcie konkursu.

wystawazwierzakiduzeimale2017

We wtorek, 24 października, mieliśmy niesamowitą przyjemność, wraz z klasą 3c, wysłuchać opowieści pana Czesława Tyrola (leśnika z Koszęcina). Dzięki magicznym opowieściom pana Czesława, nasza klasa zamieniła się w las, który mogliśmy zobaczyć, powąchać, poczuć:) W lesie tym zamieszkały zwierzęta. Każde z nich chciało nam opowiedzieć swoją historię. Każda z nich była niesamowicie ciekawa. Od borsuka dowiedzieliśmy się, że jest strasznym czyścioszkiem, od tchórza, że nie porywa się kur ze swojego kurnika, a od gruborożca, że nie ma takiego nasionka, którego by nie rozłupał swym potężnym dziobem.

tyrol2017ert

Usłyszeliśmy odgłosy sowy, czy kaczki. Na koniec dowiedzieliśmy się też jak to dawniej, za pomocą sygnałówki, leśnicy porozumiewali się. Bardzo dziękujemy panu Czesławowi oraz jego pomocnikowi, za wspaniałe spotkanie. Może uda nam się pojechać kiedyś do Koszęcina i tam w lesie, razem z panem leśnikiem, podziwiać piękno tamtejszej ziemi:)

tyrol220184

W piątek, około godziny 18.00 spotkaliśmy się w klasie:) Powiecie, co tak późno? Faktycznie pora wieczorna, ale wymyśliliśmy, że noc z piątku na sobotę spędzimy w szkole:) Nie myślcie tylko, że od razy poszliśmy spać:) Co to to nie! Pani Ilonka przygotowała dla nas niespodziankę. Pizzę:) Ale zanim ją zjedliśmy... Musieliśmy znaleźć ukryte, w szkolnej klasie - ciasto. Nie było to łatwe zadanie. Do ciasta prowadził szereg zagadek, zadań, które musieliśmy rozwiązać - wszystkie związane oczywiście z jedzeniem. To musieliśmy rozpoznać różne smaki, to po dotyku odgadnąć o jaki produkt spożywczy chodzi.

nockaszkola20171
nockaszkola201712

Zrobiliśmy nawet pizzę z sypanek, by wreszcie po ponad godzinie rozpocząć produkcję własnej pizzy.

nockaszkola201713

Potem chwila przed telewizorem, gdy pizza się wypiekała. I przyszła pora na pałaszowanie pysznej kolacji, po której, mieliśmy niespodziewane "łączenie" telefoniczne z panią Bożenką.

nockaszkola2017134

W końcu poszliśmy się się umyć, przygotowaliśmy miejsce do spania i ... posłuchaliśmy kilku bajek, czytanych przez panią Ilonkę:) No i ... zasnęliśmy.

nockaszkola201713456

Rankiem czekało nas sprzątanie klasy, ale także pyszne śniadanie. Było super:) I może jeszcze powtórzymy kiedyś tą formę wspólnego spędzania czasu:)

nockaszkola20171345

Podczas dzisiejszego EPI - wraz z uczniami SP nr 4, budowaliśmy kolażowe miasto. Powstały piekne domki, bloki, pojazdy, ulice, a nawet podniebny pociąg:) Super!!!

epibudujemydom2017rt5t

Dzisiaj, podczas edterkowego w-f, ćwiczyliśmy przy użyciu świetnej interaktywnej zabawki "Fire Quest". Naszym zadaniem było przejście toru przeszkód, trzymając kolorową pochodni, tak by jej nie zgasić. Nie było to zadanie łatwe. Udało nam się wszystkim pokonać wszystkie przeszkody, chociaż każdy w swoim tempie.

pochodniaela2017

Następnego dnia zaprosiliśmy do zabawy, ramach EPI - naszych przyjaciół z "czwórki" również i im gra się bardzo spodobała:)

firequest2017t56yt56

Wreszcie zawitała do nas, ta piękna złota polska jesień:) Na dworze świeci słońce, jest ciepło i wszystko nam mówiło, byśmy wybrali się do Parku Miejskiego im. Franciszka Kachla w Bytomiu - na wycieczkę. Tak też uczyniliśmy. Pojechaliśmy tam na naszym trójkołowym rowerze:) No oczywiście, że nie naraz wszyscy, na zmianę:)

parkrower2017rtgyt 

W parku spotkaliśmy ptaki, kaczki i mnóstwo wiewiórek:)

 wiewiroka2017wedswe

Udało nam się także, przez chwilę, poćwiczyć wraz z uczniami Szkoły Podstawowej z oddziałami integracyjnymi Nr 51 i ich sympatycznymi panami wuefistami:)

 wfnr51par2017

Wreszcie zachwycaliśmy się kolorami jesieni, która oblekła park w czerwień, żółć i brąz. Ponad 3 godziny na świeżym powietrzu wszystkim dobrze nam zrobiło:) Jak damy radę powtórzymy to znów.

 parkkachal2017rtfer45

W piątek, 13 października, w naszym Edterku, działo się, oj działo:) Najpierw z okazji Dnia Edukacji Narodowej, naszą klasę odwiedził pan dyrektor Mirosław Wall i wręczył naszym nauczycielom, pani Ilonce i panu Bartkowi - "nagrody dyrektora":) Bardzo się cieszymy, że praca naszych nauczycieli została doceniona:) Tą nagrodę traktujemy jako wyróżnienie całego zespołu - także pracy pani Bożenki!!!

nagrodadyrekt2017rtgy655

My także dołączyliśmy się do życzeń z okazji ich święta, już po południu wręczając pani Ilonce i panu Bartkowi - kwiaty i słodkie co nie co:)

nagrodadyrekt2017rtgy655a

Jednak najważniejszym punktem tego dnia, było popołudniowe spotkanie naszej edterkowej rodziny i świętowanie urodzin Dagny (sierpień) i Dominiki (wrzesień). Nie mogło odbyć się bez życzeń, "Sto lat", i prezentów. Solenizanci uraczyli nas pysznym tortem i "zdrownościowymi" owocami:) Przy okazji spotkania pani Ilona i pan Bartek opowiedzieli naszym rodzicom, o tym co ciekawego wydarzyło się w wrześniu i październiku w naszej klasie, oraz jakie mamy plany (a te są bardzo ciekawe:)). Kolejne spotkanie w grudniu, na które mamy nadzieję, wpadnie także św. Mikołaj:)

urodzinydomdag2017rt54

Mijający rok przyniósł nam wielkie sukcesy w 47 Międzynarodowym Konkursie Plastycznym organizowanym przez firmę Pentel, otrzymaliśmy bowiem - 4 medale w tym jeden złoty, a trzy brązowe:) Co przyniesie kolejny rok? Nie wiemy. Staraliśmy się wykonać jak najładniejsze prace, ale to jury ocenia. My to wiemy, przekonaliśmy się już dwa i trzy lata temu, dlatego z pokora przyjmiemy wynik:) Trzymajcie za nas kciuki.

japonia2018kierunek

Dzisiaj po kilkunastu dnia deszczowych i chłodnych - zaświeciło słońce. Nie mogliśmy być obojętni wobec tej sytuacji:) Dlatego wybraliśmy się do Międzyszkolnego Ogrodu Botanicznego w Bytomiu. Jak każde tradycja pojechaliśmy na rowerze:) Trzeba przyznać, że jazda na naszym trzykołowcu sprawia nam wiele satysfakcji i prowadzenie tego pojazdu wychodzi nam coraz lepiej.

ogrorower2017tyh76

Jesień pięknie się rozgościła w ogrodzie. Jeszcze gdzieniegdzie kwitną kwiaty, wśród płatków których krzątają się pszczoły i motyle. W piękną złoto-brązową szatę ubrały się drzewa. Udało nam się też zebrać kilka warzyw: kalarepkę, buraka, fasolkę i rzodkiewkę.

ogrorower2017tyh763

Miło było usiąść w tym sympatycznym miejscu, zwrócić twarz do słońca, i wdychać jesienne zapachy, od czasu do czasu przerywaliśmy ten błogi stan - by zaśpiewać piosenkę. Takie slow-life:)

ogrorower2017tyh7631

W tym tygodniu rozprawiamy o ekologii i ochronie środowiska. Nie mogliśmy więc nie wspomnieć przy tej okazji o sortowaniu śmieci. Każdy z nas może chronić naszą planetę i dbać o nią. małymi kroczkami. W najbliższym otoczeniu. Takim małym, ale jakże ważnym kroczkiem jest umiejętne sortowanie śmieci. Dlatego podczas dzisiejszych zajęć - nabywaliśmy tą umiejętność.

sortyjemy2017tryhy

Kilka dni temu za pomocą farb i rąk zrobiliśmy przesympatyczne tła-podkłady. Dzisiaj wraz z panią Ilonką i panią Stenią, przy użyciu właśnie tych prac "kolażowaliśmy". W efekcie powstały przepiękne jesienno-leśne krajobrazy.

kolazowanie2017trefr

W Dniu Drzewa - uczestników Edterkowej Przerwy Integracyjnej, pani Ilonka, udekorowała specjalnym znaczkiem, który miał przypominać uczniom "czwórki" o tym właśnie święcie:)

dzindzewa2017tyr

A następnie graliśmy w gry planszowe:) Co to się działo, chyba ze 40 dzieciaków się zebrało:) Ale daliśmy radę:)

planszowki2017trepre

W poniedziałek swoje urodziny obchodziła pani Stenia:) Życzymy jest 100 lat w zdrowiu i by zawsze była taka uśmiechnięta:) W imieniu nas wszystkich pani Ilonka wręczyła pani Stefani prezent, My odśpiewaliśmy "Sto, lat", a następnie zostaliśmy poczęstowani pysznymi lodami i ciastkiem.

pani stenia2017urodz

Magia - to umiejętność połączenia ludzkiej wyobraźni z tym co człowieka otacza. W naszej klasie, podczas Edterkowej Przerwy Integracyjnej - było ją czuć:) Dzieciaki poruszyły swoje wspaniałe i kreatywne główki, wzięły do ręki dary jesieni i wyczarowały przepiękne przedmioty, postacie, zwierzęta.

daryjesieni2017tyfgr56

Przypomniały sobie, że kasztany i żołędzie zbieramy nie tylko po to, by dziki miały co jeść zimą:) ale, także po to by za ich pomocą rozwijać swoją wyobraźnie, by zapełniać świat dookoła nas pięknymi rzeczami. 

daryjesieni2017tyfgr562

Jesienią, trwają prace w ogrodzie, przygotowujące go do zimy:) My jak na razie nie mamy możliwości pracy na swojej grządce (może za rok), więc popracowaliśmy z naszymi - roślinkami doniczkowymi. Obcięliśmy im suche gałązki i liście, podsypaliśmy je ziemią, przesadziliśmy je do większych doniczek i... podlaliśmy je specjalnym odżywczym preparatem:) Mamy nadzieję, że nasze działania im nie zaszkodzą:) bo robiliśmy to pierwszy raz:)

kwietydoniczkowe2017tyh

Jesień już na dobre zagościła w lesie, parku i w ogrodzie (to ostatnie jeszcze musimy sprawdzić, ale czekamy na sprzyjającą pogodę). Postanowiliśmy z darów jesieni ułożyć "jesienne kompozycje". Jak Wam się podobają?

kompozycjejesienn2017rty

We wtorek, podczas zajęć kulinarnych, wraz z panią Iloną, zrobiliśmy ciasteczka francuskie z jabłkami i z dżemem. Kilka dni temu, kiedy byliśmy u pani Ilonki w gościnie - bardzo nam zasmakowały, więc postanowiliśmy sami je zrobić. Nie jest to trudna praca. Trzeba umyć i pokroić jabłka, pociąć ciasto francuskie (te mieliśmy już gotowe), nałożyć kapkę dżemu oraz kawałki jabłek na ciasto, które składamy jak kopertę i włożyć do piekarnika na kilka minut. Prawda, że proste.. a jakie pyszne. Polecamy!!!

ciateczkaframncuskie2017tgyhre

Każdego dnia, na dużej przerwie odwiedzają nas nasi przyjaciele z "czwórki". A to śpiewamy i tańczymy:), czasem układamy klocki, czasem coś narysujemy czy pomalujemy, a czasem gramy w gry planszowe. Własnie tak było dzisiaj. Cieszymy się, że jesteście z nami.

eopiplanszowe2017rtgy

Drugi dzień października przywitał nas słoneczna pogodą. Nie mogliśmy tego nie wykorzystać. Pan Bartek przewiduje bowiem załamanie pogody:) Dlatego wzięliśmy piłki oraz "szachy wikingów" i poszliśmy na szkolne boisko, by pograć sobie troszkę i porzucać do celu:)

naboisku2017tyuju