EDTEREK

Innowacyjny Zespół Edukacyjno Terapeutyczny ZSS nr 3 w BytomiuDzisiaj, 29 listopada, kontynuowaliśmy nasze spotkania z kulturą śląską. Tym razem wybraliśmy się do Izby Regionalnej w ZSS nr 3 w Bytomiu (która w tym roku obchodzi swoje 10-lecie). Tam dzięki, opiekunce izby, pani Marii Suszek, mogliśmy przyjrzeć się przeróżnym sprzętom domowym, które dawniej na Śląsku były używane, oraz posłuchać ciekawych historii z nimi związanych.

izbaregionalna2017tyr

W szkole udało nam się spotkać także z panią dyrektor, a także z panem dyrektorem, z którym zaśpiewaliśmy kilka śląskich piosenek.

izbaregionalna2017tyr2

Atrakcją tego dnia była nie tylko Izba tradycji, śnieg który właśnie rano spadł, ale i tramwaj, którym podróżowaliśmy do i ze szkoły. Było super. Tu również obiecaliśmy wrócić na wiosnę:) Dziękujemy pani Marii, za wspaniałe przyjęcia i zajęcia:)

izbaregionalna2017tyr23

We wtorek, 28 listopada, po raz drugi odwiedziliśmy Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie (pierwszy raz, dokładnie rok temu). W Skansenie spotkaliśmy naszą ulubioną panią przewodnik - Sabinę Waszut, która zabrała nas w podróż w czasie:)

wskansieni2017ty67

Otóż dzięki pani Sabinie przenieśliśmy się do szkoły z początku XX wieku (a może i nawet wcześniejszej, na co wskazuje data na belce). Dowiedzieliśmy się jak wyglądała nauka w takiej szkole. Sami mogliśmy sprawdzić jak pisało się tabliczkach łupkowych oraz za pomocą pióra (z obsadką) i atramentu. Z zainteresowaniem obejrzeliśmy "Elementarz" z lat 70-tych, i dowiedzieliśmy się do czego dawniej w szkole służył groch i "dyscyplina".

wskansieni2017ty672

Po zajęciach z panią Sabiną, mieliśmy jeszcze chwilę na spacer po Skansenie, do czego świetnie się przydały: mapa oraz tablet ze specjalną aplikacją:) Obiecaliśmy sobie wrócić tutaj wiosną, gdy będzie już ciepło:) Za wspaniałe zajęcia - bardzo dziękujemy!!!

wskansieni2017ty6723

Dzisiaj, 27 listopada, dzięki Stowarzyszeniu "Fantazja" mogliśmy spróbować swoich sił na ściance wspinaczkowej. Ależ to były emocje:) Po pierwszych próbach okazało się, że umiejętność wspinania się po ścianie nie należy do najłatwiejszych i że wymaga silnych rąk i braku lęku wysokości. O ile z pierwszym jeszcze coś można zrobić, o tyle z lękiem trudno walczyć:) Staraliśmy się jednak bardzo:) Cała godzinę wspinaliśmy się na ściankach o różnym poziomie trudności:) Było warto bo satysfakcja z kolejnych osiągniętych wysokości była wielka:) Czasem potrzebowaliśmy wsparcia, ale przecież to był nasz pierwszy raz:) Chcemy jeszcze:)

sciankawspinaczkowa2017

Taką mamy już tradycję, że kiedy zbliża się grudzień, w naszej klasie pojawia się pani Ewa:) Nie inaczej było w tym roku. Pani Ewa oraz "ślązaczki" z klasy 1a, odwiedziły Nas w piątek, by przypomnieć nam tańce śląskie i nauczyć nowych:) Zatańczyliśmy: "Owczareczka", "Grozika" i taniec "Nie chcę Cię znać". Obejrzeliśmy dziewczyny jak tańczą same:) Świetna sprawa, oraz wspólnie zaśpiewaliśmy kilka śląskich piosenek. Tym razem to My byliśmy w roli nauczycieli:) Dziękujemy za wspólne spotkanie:)

tanceslaskiepaniewa2017rty

Bardzo dużą przyjemność sprawiły nam odwiedziny, w czwartek, naszych starszych koleżanek z VII Liceum Ogólnokształcącego w Bytomiu: Agnieszki, Izy i Natalii. Opowiedzieliśmy im o tym jakie zaszły zmiany w tym roku, pochwaliliśmy się naszymi zeszytami, opowiedzieliśmy o naszych edterkowych wycieczkach:)

lowizyta2017dere

Od razu też zaprosiliśmy je na nasze zajęcia - na sali gimnastycznej. Wspólnie bawiliśmy się i ćwiczyliśmy przy muzyce:)

nasaliilo2017tgyh

Na koniec wszyscy razem złożyliśmy życzenia Emilce, która w tym dniu obchodził swoje urodziny. Sto lat:)

 nasaliilo2017tgyh44

Podczas czwartkowych Edterkowych Spotkań Integracyjnych, wraz z naszymi przyjaciółmi z czwórki, postanowiliśmy zrobić "emotki". Każdy dostał kartkę i papier kolorowy. Używając rąk i kleju - miał za zadanie stworzyć własną "emotkę". Udało się świetnie. Kilkadziesiąt, wesołych, smutnych, rozpłakanych i groźnych "buziek" zawisło na naszej tablicy. Brawo za kreatywność.

emotkipraca

We wtorek, 21 listopada, wraz z panią Ilonką zrobiliśmy pyszne nachosy z fantastycznym sosem serowym. Przepisu użyczyła nam mama Dagny, za co jej bardzo dziękujemy.

nachosy2017rty2

Przepis nie jest trudny, zrobienie samych nachosów tez nie trwa długo. Najwięcej zajęło nam zrobienie sosu i pieczenie chipsów. Za to efekt przekroczył nasze oczekiwania. Chyba od teraz, zamiast niezdrowych chipsów, na naszych urodzinach będę pojawiać się właśnie takie przekąski:)

nachosy2017rty

21 listopada obchodziliśmy Dzień Życzliwości i Pozdrowień.
Z tej okazji - serdecznie Was wszystkich pozdrawiamy:)

edterekpozdrowienia

W piątek wzięliśmy udział w VII Festiwalu Gier Planszowych, który był organizowany w naszej szkole. Fajnie nam się grało, chociaż zbyt długo nie mogliśmy być:) Festiwal trwał od 12.00 do 19.00 - a my przecież jesteśmy w szkole do 13.45:)  Ale 45 minut zabawy wystarczyło:)

festiwalplanszowkowy2017rt

W tym czasie udało nam się odnieść niemały sukces. Emila startowała w konkursie gry "Cukierki" i... konkurs ten wygrała!!!

festiwalplanszowkowy2017rt2

Zaś Ela zajęła I miejsce ex aequo w turnieju BrainBox'a "Moje pierwsze obrazki". Było super!!!

festiwalplanszowkowy2017rt23

W dniu dzisiejszym odbyły się w Zabrzu w Aquarius Kopernik „IV Mistrzostwa Szkół Specjalnych w pływaniu pod honorowym patronatem Prezydent Zabrza". W zawodach startowała także nasza koleżanka Elżbieta Siebier, która... zdobyła dwa złote medale w swojej kategorii - pływając stylem dowolnym i na grzbiecie na 25 metrów. Brawo ELA!!!

medaleela2017ty67

W czwartek, 16 listopada, dzięki Stowarzyszeniu „Fantazja”, mieliśmy możliwość obejrzenia w kinie Cinema City - filmu "Emotki". Mnóstwo śmiechu i ciekawa historia tak nas wciągnęła, że gdy film się skończył - pytaliśmy co tak krótko:) Dziękujemy bardzo!!!

wjinbie2017rt65y7

W tym roku obchodzimy 99-lecie odzyskania niepodległości przez Polskę. W tym dniu przypomnieliśmy sobie o symbolach narodowych. Wywiesiliśmy flagę "biało-czerwoną" za naszym oknem klasowym. Okładaliśmy puzzle z godłem. Wraz z uczniami "czwórki" uczyliśmy się śpiewać piosenkę "Jesteśmy Polką i Polakiem", która nam się bardzo spodobała.

Na specjalnie przygotowanej mapie - pokazywaliśmy trasę jaką pokonała "ciuchcia" z piosenki od Zakopanego po Gdańsk.

zajecianiepodl2017ert

Przypomnieliśmy sobie o wielkich Polakach i obejrzeliśmy krótki filmik o fladze, godle i hymnie. Pamiętamy i cieszymy się, że żyjemy w wolnej POLSCE:), którą wszyscy KOCHAMY!!!

flaganiepod2017rtyg

Dzisiaj, 9 listopada pojechaliśmy do Sztolni Królowej Luizy w Zabrzu, by dowiedzieć się jak wygląda praca górnika. Wybraliśmy się całą klasą, pojechała z nami także Kasia:) oraz mama Filipa bez której nie dalibyśmy sobie rady:)Dziękujemy!!!

kopalnialuzia2017rt

W kopalni przywitał nas pan Damian, który był naszym przewodnikiem. I to jakim przewodnikiem - wspaniałym:) Oprowadził nas po kopalni, opowiedział o tym jak dawniej tutaj wydobywali węgiel. W jednym z chodników kopalnianych spotkaliśmy dobrego ducha kopalni - Skarbnika, który za to że byliśmy bardzo grzeczni - obdarował nas cukierkiem (on czasem też robi psikusy:)).

kopalnialuzia2017rt2

Olbrzymią frajdę sprawiła nam jazda kolejką górniczą (było jak w lunaparku).

kopalnialuzia2017rt23

Na koniec wszyscy zaśpiewaliśmy i zagraliśmy górnicze piosenki. Panu Damianowi tak się spodobało, że obiecał, że do nas wpadnie:) Trzymamy go za słowo, a z Wami żegnamy sie po górniczemu czyli "Szczęść Boże".

Po długiej przerwie wakacyjnej, wracamy z filmikami, w których pokazujemy Wam, jakie gry planszowe lubimy, jak się w nie gra i dlaczego zagrać warto:) Na początek tego roku gra "Diamenty", w której eksplorujemy kopalnie w poszukiwaniu diamentów. Zapraszamy!!!

W tym tygodniu uczymy się o tym jak powstała Polska. Ze szczególną troską chcemy się pochylić nad polskimi legendami. Wczoraj przeczytaliśmy legendę o "Smoku Wawelskim". Historia bardzo nam się spodobała i zapragnęliśmy przenieść opowieść o biednym królu Kraku, gnębionym przez smoka - wprost do naszej klasy. Poszliśmy do "przechowywali strojów wszelakich", dopasowaliśmy, tak jak nam się spodobało:) strój do wybranej postaci, przebraliśmy się - to bardzo lubimy:) i zagraliśmy. Króla Kraka - troszkę małomównego, ale o wielkim autorytecie wśród mieszkańców grodu - zgrał Filip. Jego żoną zgodziła się być - Dagna. Rolę miała ciężką, bo to ona w swoich obowiązkach miała wszelkie wygłaszane przez parę królewską orędzia:) Dzielnego rycerza, którego konia pożar smok - zagrała wojownicza Dominika. Paskudnym smokiem został pan Bartek. W rolę szewczyka, który smoka sprytem pokonał - gościnie wcieliła się pani Ilona (Emila była niedysponowana), zaś księżniczką, która czekała na swego księcia, by w końcu rękę swą oddać szewczykowi - zagrała Ela:). Może w piątek powtórzymy przedstawienie:)

smokwawelski2017ty67u

W ubiegłym tygodniu zagraliśmy na Bum Bum Rurkach, ucząc się rożnych technik wybijania dźwięków i wygrywania rytmów. Podczas dzisiejszej zabawy - stworzyliśmy akompaniament do melodii wygrywanej przez program "Przybij rurkę". Chętnych było tak dużo, że zabrakło - rurek:) Za to orkiestra zagrała "jak z nut":) 

przybijrurke2017rf4r5t5

Jutro, 8 listopada, przypada Europejski Dzień Zdrowego Jedzenia i Gotowania. Z tej okazji, już we wtorek (bo nie umieliśmy się doczekać) wraz z panią Ilonką zrobiliśmy "zdrownościowy" sok jabłkowo-marchwiowy. Sami obraliśmy, sami pokroiliśmy, sami wrzucaliśmy do sokowirówki i sami wypiliśmy:) Był pyszny!!! i do tego jaki zdrowy!!!

sokzmarchwifilip2017rt56

Ostatnio w piątki, podczas Edterkowych Przerw Integracyjnych, do wspólnej zabawy wykorzystujemy zabawki interaktywne:) Podobnie było i w ostatni piątek. Wspólnie z uczniami "czwórki" - staraliśmy się "rozbroić bombę":) Zadanie nie było łatwe, gdyż trzeba było przejść ponad lub pod "laserami", które strzegły dostępu do tykającej bomby. Każde zetknięcie się z "wiązką laserową" - powodowało zmniejszenie szansy na powodzenie. Jednak znaleźli się tacy:) wśród nich była także i MY (Emila, Dagna i Domi), którym ta sztuka się udała:)!!!

bombadomi2017rtyepi

2 listopada, w Dzień Zaduszny, udało nam się, trafić na dobre okienko pogodowe i udaliśmy się na cmentarz bytomski zwany "Jeruzalem". Tam udaliśmy się pod pomnik-grób, górników, którzy zginęli w 1922r. podczas wypadku w Kopalni "Rozbark". Pomodliliśmy się za nich i zapaliliśmy znicz. Wiemy jak trudna i niebezpieczna jest praca górnika. Uczyliśmy się o tym.

pomnikkopalniacmentarz2017rt