EDTEREK

Innowacyjny Zespół Edukacyjno Terapeutyczny ZSS nr 3 w BytomiuW piątek, 27 kwietnia, odbył się finał naszego projektu "Fast food, czy slow food". Gwiazdą finału - był pan Grzegorz Bień, uczestnik programu "MasterChef" oraz zwycięzca programu telewizyjny pt.: "8 smaków Europy". W warsztatach kulinarnych przeprowadzonych przez pana Grzegorza wzięło udział prawie 90 uczniów, z trzech szkół bytomskich: Zespołu Szkół Specjalnych Nr 3, Szkoły Podstawowej Nr 4, oraz Zespołu Szkół Gastronomiczno Hotelarskich.

bien2018ygtgt1

Podczas pierwszego warsztatu uczniowie klasy 3b, wraz z panią Mariolą, uczniowie Edterka oraz uczennice ZSGH: Weronika i Kasia - dowiedzieli się jak zrobić buraka marynowanego w balsamico, ziołach i miodzie z kozim serem. Mniam, mniam... Oczywiście mistrzowi pomagali mali kucharze i lew Lucjan.

bien2018ygtgt12

Kolejną propozycją kulinarną, którą zaprezentował nam pan Grzegorz był - kurczak tikka masala z ryżem parabolicznym. W tym warsztacie wzięła udział głównie klasa 3c wraz z panią Iwonką. Pan Grzegorz, którego dzieciaki pilnie obserwujące program "MasterChef" świetnie znały - nie nadążał odpowiadać na setki ciekawych pytań związanych z udziałem w programie:) Oczywiście na koniec zajęć można było skosztować kurczaka:) Palce lizać:)

bien2018ygtgt1243

W trzecim warsztacie - kończącym pokaz wziął udział ponownie Edterek oraz uczniowie z ZSS nr 3 w Bytomiu. Tym razem pan Grzegorz zrobił, przy pomocy uczniów - sorbet malinowy z pianką czekoladową. Pychota:)

bien2018ygtgt12435

Równolegle dla uczniów Zespołu Szkół Specjalnych nr 3 w Bytomiu, pani Ilonka - zorganizowała warsztaty: "Dekoracje z warzyw i owoców". Z wielkim zaangażowaniem dzieciaki stworzyły przeróżne kompozycje, ucząc się i bawiąc równocześnie. A do tego... smakując - owoce swojej pracy:)

bien2018ygtgt1243556

Jesteśmy bardzo wdzięczni Fundacji ING Dzieciom, dzięki której warsztaty mogły się odbyć, jak i pracownikom banku - wolontariuszkom, które wspierały nas przez wszystkie zajęcia. DZIĘKUJEMY!!!!

bien2018ygtgt124355645

Dzisiaj, 26 kwietnia w naszej klasie, odbył się przedostatni warsztat z cyklu "Fast food, czy slow food". Tym razem na wspólne zajęcia zaprosiliśmy przedszkolaków z grupy "Tygrysków" z Niepublicznego Przedszkola "Tika" (miło nam było znowu gościć w klasie panią Dominikę). Podczas zajęć mogliśmy spróbować wykorzystać - tak zdrowe produkty jak kasza, czy ryż - do czegoś innego - niż do zjedzenia:)

tikawarsztaty2018tgt

Zapoznaliśmy się z ich fakturą i dotykiem. Daliśmy radę rozpoznać różne ich rodzaje nie widząc ich - tylko za pomocą naszych dłoni:)

tikawarsztaty2018tgt2

Następnie wykonaliśmy proste grzechotki:), które wykorzystaliśmy do wspólnej zabawy.

tikawarsztaty2018tgt23

Na koniec udaliśmy się do sali gimnastycznej, gdzie mogliśmy za pomocą kaszy, ryżu, soczewicy czy maku - tworzyć obrazy. Była to świetna zabawa.

tikawarsztaty2018tgt234

Dziękujemy Fundacji ING Dzieciom, za wsparcie naszych zajęć. Paniom wolontariuszkom: Monice i Beacie z Fundacji oraz nieocenionemu lwu Lucjanowi (Natalii) za to że z nami byliście:) Już jutro finał naszego projektu, na który czekamy z niecierpliwością:) Będzie się działo.

tikawarsztaty2018tgt2345

Wtorkowe zajęcia, które odbyły się w ramach projektu "Fast food, czy slow food", w całości poświęcone były jabłkom, chyba najbardziej popularnym rodzimym owocom:)

jablka2018warsztaty

O tym, że warto jabłka jeść, pod różnymi postaciami przekonywała - Nas, oraz uczniów klasy 3c - pani Ilonka.

jablka2018warsztaty2

Uczestnicy warsztatów poznali różne gatunki jabłek - dowiedzieli się nie tylko jakie mają nazwy, ale także czy są soczyste, twarde i jak smakują (słodkie, kwaśne itd:). 

jablka2018warsztaty23

Ta forma nauki bardzo nam przypadła do gustu - nie dość, że ciekawie to jeszcze smacznie:)

jablka2018warsztaty234

Druga część warsztatów odbyła się w Muzeum Górnośląskim. Tym razem o jabłkach w sztuce i nie tylko:) opowiadała pani Ania oraz pan Marek.

jablka2018warsztaty2345

Uwrażliwiła nas na postrzeganie kolorów jakimi mienią się te pyszne owoce. Zachęceni do obserwacji martwej natury i pod czujnym okiem fachowca powstały przekolorowe papierowe odzwierciedlenia jabłuszek.

jablka2018warsztaty23456

Na koniec odwiedziliśmy dział etnograficzny, gdzie dowiedzieliśmy się jak to nasze "starki" dbały o to, by ich dzieci - jadły dobrze i zdrowo:)

jablka2018warsztaty234567

Dziękujemy Fundacji ING Dzieciom, dzięki której nasze zajęcia mogły się odbyć, oraz pani Ilonce, pani Ani i panu Markowi za bardzo ciekawe zajęcia.

W piątek, w ramach naszego projektu "Fast Food, czy Slow Food", odbyły się kolejne warsztaty. Tym razem odbyły się one w Zespole Szkół Gastronomiczno - Hotelarskich. Pani Małgosia wraz z klasą 2T przyjęła nas jak zwykle bardzo ciepło. Razem z uczniami Technikum - obejrzeliśmy nasze wczorajsze zajęcia z carvingu. Następnie MY - nauczyliśmy naszych starszych kolegów i koleżanki - jak się robi pastę jajeczną:),

pastajajeczna2018rftg

a oni pokazali nam jak można zrobić pyszną pastę z białego sera i rzodkiewek.

pastajajeczna2018rftg2

Oczywiście nie zapomnieliśmy czego uczył nas "mistrz" Szymon, i nasze pasty były nie tylko smaczne - ale i wyglądały:)

pastajajeczna2018rftg23

Nasze spotkanie zakończyliśmy wspólną degustacją. Uczniowie Technikum poczęstowali nas jeszcze zrobionymi przez siebie racuchami z jabłkami:) Wszystko wyglądało nie tylko apetycznie - ale smakowało wyśmienicie.

pastajajeczna2018rftg234

Bardzo dziękujemy pani Małgosi, oraz naszym kochanym wolontariuszkom z Fundacji ING Dzieciom, oraz samej Fundacji, bez której te zajęcia nie mogły by się odbyć. I zapraszamy do obejrzenia zdjęć:)

Dzisiaj, 19 kwietnia, rozpoczęliśmy nasz projekt "Fast food czy slow food", który odbywać się będzie przez najbliższy tydzień. Projekt powstaje przy wsparciu Fundacji ING Dzieciom (której z tego miejsca bardzo dziękujemy!!!).

szymonniedziela2018ed2345

Na dzisiejsze, zajęcia zaprosiliśmy pana - Szymon Niedziela, mistrza:) carvingu, czyli sztuki rzeźbienia w owocach i warzywach. Pan Szymon opowiedział nam o swojej pasji i pokazał swoje niesamowite prace. Na szybko - specjalnie dla nas, wyrzeźbił kwiat - w białej rzodkwi.

szymonniedziela2018ed

Następnie, wraz z uczniami klasy 3b i jej wychowawcą panią Mariolą, ze wsparciem uczniów ZSGH (pod kierunkiem pani Małgosi) i naszych przemiłych pań wolontariuszek z Fundacji (Kasi i Beaty) - staraliśmy się dorównać naszemu mistrzowi. Przypatrywał się tym próbom nieodłączny w takich sytuacjach, Lew Lucjan.

szymonniedziela2018ed2

Udało nam się z owoców i warzyw stworzyć: pawia, jeża, palmę, kwiatuszki czy gąsienicę:) Ależ przy tym było zabawy:) Fantastyczna sprawa - cudownie wyglądały te nasze owocowo-warzywne kompozycje.

szymonniedziela2018ed23

Po przyjrzeniu się wszystkim wykonanym pracom - odbyła się kolejna część spotkania - czyli degustacja. Niby tak samo smakowało - a jednak chyba trochę inaczej. Nie wierzycie - spróbujcie:)

szymonniedziela2018ed234

W poniedziałek, 16 kwietnia, wybraliśmy się już po raz drugi w tym roku do Katowic, by wraz z panią Aliną i Olą - wyruszyć w "Podróż dookoła harmonicznego koła".

przepisbabcifidelina jab20182

Tym razem - wraz z Domi, Toni i Subi, na wieś do Fizdurkowa, gdzie razem z babcią Fidelą i dziadkiem Fignacym - przeżyliśmy mnóstwo przygód (oczywiście muzycznych), a na koniec zasiedliśmy przy ognisku z gitarą i rzecz jasna piosenką:) Super było:) Już cieszymy się na kolejne spotkanie w maju:)

ogniskofizdurkow2018as

A poniżej prezentujemy wam - przepis babci Fideli na racuchy z jabłkami, sprawdzimy i damy Wam znać czy są takie pyszne jak opowiadała babcia:)

przepisbabcifidelina jab2018

W piątek naszą klasę odwiedziła pani Monika wraz z suczką Omi. Wybierają się na wycieczkę i poprosiły nas o pomoc w spakowaniu się:) Nie mogliśmy im odmówić. Wspólnie udało nam się szybko uporządkować rzeczy, które ze sobą zabiorą.

wycieczkaomi20178uhghs

Gdy się człowiek wybiera na wycieczkę, musi też zadbać o swoją kondycję. Na koniec zajęć - o tą kondycję wspólnie z Omi się zatroszczyliśmy:) Bardzo nam było miło spotkać się panią Moniką i Omi. Z niecierpliwością czekamy na kolejne spotkanie:)

wycieczkaomi20178uhghs2

Już pisaliśmy, że lubimy różną aktywność fizyczną. Nie boimy się też nowych wyzwań. Dzięki uprzejmości pani Oli:) mogliśmy poznać pasy TRX, za pomocą których można wykonywać różne ćwiczenia bez obciążania stawów i kręgosłupa. Każdy z nas spróbował swoich sił i... daliśmy radę:) A jak. Może kiedyś kupimy sobie takie urządzenie, mamy nadzieję też że od czasu do czasu pani Ola będzie nam je pożyczać:) Dziękujemy pani Olu:)

pasytrx2018ujuaaa

bez obciążania stawów i kręgosłupa,

http://wformie24.poradnikzdrowie.pl/zajecia-i-treningi/trx-co-jest-na-czym-polega-trening-z-tasmami-trx_42545.html

bez obciążania stawów i kręgosłupa,

http://wformie24.poradnikzdrowie.pl/zajecia-i-treningi/trx-co-jest-na-czym-polega-trening-z-tasmami-trx_42545.html

Wymieniając rzeczy, które lubimy robić nie można nie wspomnieć o muzyce:) Muzykę słuchamy, muzykę tańczymy, przy muzyce ćwiczymy. Śpiewamy. Mamy swoje śpiewniki (całkiem już pokaźne) i to takie na zajęcia, z naszymi ulubionymi piosenkami i do religii. Dzisiaj - specjalnie dla Was zaśpiewała Dagna:), która tak jak my wszyscy, kocha śpiewanie:) Potrafi śpiewać z akompaniamentem, do mikrofonu (co nie jest łatwym zadaniem) i a cappella.

Kolejną rzeczą, którą bardzo lubimy jest aktywność fizyczna:) Ćwiczymy na sali gimnastycznej, jeździmy na łyżwach, gramy na boisku, jeździmy na rowerze, na koniu, ale także ćwiczymy na siłowni - w naszej klasie i "pod chmurką". Właśnie na taką siłownię "pod chmurką" wybraliśmy się na rowerze i piechotą w czwartek.

silownia2018tgtasas

Ćwiczenia na siłowni - uwielbia Filip i czasem, gdy ma chwilę wolnego, albo po wspólnych zajęciach - ćwiczy troszkę dłużej:)

Zapomnieliśmy wspomnieć, że bardzo lubimy także pływać. Pływa Filip, Dagna, Emilka i Ela. Ela dodatkowo od kilku miesięcy z powodzeniem stratuje też w zawodach pływackich.

elaplywa2018tyh

W tym tygodniu staramy się robić to co bardzio lubimy i opowiadamy o swoich zainteresowaniach. Jedną z naszych ulubionych zabaw - są gry planszowe. Od ponad roku Ela i Emila recenzują swoje ulubione gry. Tym razem opowiadają o całkiem nowej grze, które poznały dzisiaj - i która od razu przypadła im do gustu. Jest nią gra typu memory - "Kurnik". Zapraszamy na film.

W tym tygodniu postaramy pokazać Wam, co lubimy robić najbardziej, czym się interesujemy, co nas pasjonuje:) W poniedziałek, wyszliśmy na boisko szkole i podwórko - gdyż wreszcie pokazało się słonko i zrobiło ciepło. A gdy taka pogoda jest na dworze - bardzo lubimy korzystać z naszego trzykołowego rowera.

boikso2017roweras

Uwielbiamy na nim jeździć. Szczególnie Daga:) Dlatego poniżej prezentujemy filmik jak sobie w poniedziałek radziła. A trzeba dodać, że była to jazda na 6:)

Od kilku lat, gdy tylko zrobi się ciepło - gramy na boisku, parku czy na trawie - w fantastyczną grę plenerową "Molky", którą bardzo lubimy:)

boikso2017roweras2

W piątek, udało nam się wyciągnąć rower i przygotować go do zabawy na świeżym powietrzu. Najpierw poprosiliśmy panów konserwatorów, żeby wymienili dętkę w przednim kole, bo od dłuższego czasu uciekało z niego powietrze. Następnie - sami zamontowaliśmy na pedałach - specjalne noski, które przytrzymują stopy i wytarliśmy zakurzony rower. Teraz rower był gotowy do zajęć. Na dworze jeszcze zbyt ciepło nie było, więc trenowaliśmy na korytarzu. Na zewnątrz wyjdziemy już chyba w poniedziałek.

rowery2018yhyhyhy

W piątek, w ramach Edterkowej Przerwy Integracyjnej, wraz z naszymi kolegami i koleżankami z "czwórki" - kolorowaliśmy w różnych odcieniach niebieskiego literkę A, która jest także symbolem Autyzmu. Pięknie nam się razem pracowało:)

ajakauztym2018ujhsdrf

Dzisiaj - 5 kwietnia, obchodziliśmy w szkole Światowy Dzień Świadomości Autyzmu (który przypada 2 kwietnia).

naniebieskoszkola12018

Dla nas rozpoczął się on uczestnictwem w szkolnej edycji Konkursu "Mam Talent". Tego dnia - prawie wszyscy uczniowie, nauczyciele, oraz goście, którymi były przedszkolaki - ubrani byli na niebiesko:) Oczywiście ubraliśmy się na niebiesko i My, nasi nauczyciele i nasze przyjaciółki z LO:) Na samym początku konkursu - zostaliśmy uroczyście przywitani i... cała szkoła zaśpiewała nam "Sto lat". Było to bardzo przyjemne:)

Następnie z dużym zainteresowaniem oglądaliśmy występy finalistów. Każdy z nas miał swoich faworytów i każdy oddał na nich swój głos.

naniebieskoszkola2120182

Po konkursie udaliśmy się do klasy 3c, gdzie wraz z przedszkolakami wzięliśmy udział w prowadzonych przez panią Ilonkę i pana Bartka zajęciach integracyjnych:)

naniebieskoszkola21201823

Było troszkę pląsów, troszkę zabaw - ale przede wszystkim zrobiliśmy - tor z naszych stóp: ) (odrysowanych ma się rozumieć), który następnie pokonywaliśmy w rytm muzyki. Zabawa była taka fajna, że nie chciało się jej kończyć:)

 

Na koniec pani Iwonka przyniosła balony - i mogliśmy się nimi nacieszyć:) ależ to był dzień pełen wrażeń:)

naniebieskoszkola212018234