Innowacyjny Zespół Edukacyjno-Teraputyczny ZSS nr 3 w BytomiuW czwartek, 16 czerwca, wraz z klasą 3a (wychowawca - pani Jolanta Binkofska) wzięliśmy udział w integracyjnych warsztatach konstrukcyjnych. Przez ponad godzinę wspólnie z uczniami "czwórki" budowaliśmy różnorakie konstrukcje z najprzeróżniejszych klocków. Czas minął tak szybko, że ani się zorientowaliśmy już musieliśmy kończyć. Dziękujemy klasie 3a i pani Joli, że mogliśmy wspólnie tak fajnie spędzić czas. Mamy nadzieję, że spotkamy się także w nowym roku szkolnym.

Więcej zdjęć - kliknij poniżej
warszaty3a2016

Kilka chwil później:) wzięliśmy udział w Ogólnopolskiej Akcji: "Jak nie czytam, jak czytam". Naszą klasę w tej akcji reprezentowały: Emilka i Ela, które przeczytały fragmenty czytanki szkolnej. Brawo dziewczyny!!! Za naszą aktywność czytelniczą w ciągu całego roku - otrzymaliśmy bardzo ciekawy "Atlas" oraz piłkę:) Na koniec wspólnie ze wszystkimi zgromadzonymi uczniami na sali gimnastycznej - czytaliśmy!!! Dziękujemy pani Ewie za zaproszenie:)

Więcej zdjęć - kliknij poniżej
czytamy2016rftgy

Dzisiaj, 7 maja, odbyła się kolejna edycja Koloriady, imprezy którą nasz zespół Edterek, zorganizował już po raz piąty!!! Tym razem nasze zaproszenie przyjęli uczniowie: Szkoły Podstawowej nr 2 w Bytomiu, ZSS nr 3 w Bytomiu oraz uczniowie klasy 3b Szkoły Podstawowej nr 4 również z Bytomia. Na prawie 70 uczestników zabawy czekały cztery (tak mamy w zwyczaju) świetne i atrakcyjne zajęcia: muzyczno-rytmiczne, z wykorzystaniem Bum Bum Rurek (prowadząca pani Bożena),

molky2016rft2

plastyczne, gdzie każdy uczestnik mógł się zrealizować tworząc sypane obrazy (prowadząca pani Ilona),

molky2016rft3

sportowe, podczas których można było się zapoznać i oczywiście zagrać w popularną w Finlandii grę plenerową - "Molky" (prowadzący pan Jacek Wadowski i pan Adam Jabłoński),

molky2016rft

oraz konstrukcyjne, polegające na budowaniu "tego co tylko przyszło do głowy" za pomocą najróżniejszych klocków (zajęcia prowadziła pani Magda Jankiewicz).

molky2016rft4

Przez prawie dwie godziny bawiliśmy się wspaniale. Mamy nadzieję, że podobało się także naszym gościom:) Za rok - szósta edycja - już dzisiaj zapraszamy!!! Bardzo dziękujemy za pomoc, klasie 4c (SP nr 4), która pomogła nam zorganizować dzisiejszą imprezę!!!

koloriada2016rf

Zapraszamy jeszcze do obejrzenia - galerii sypankowej:)
sypanki2016rftrg

W środę, 11 maja, wzięliśmy udział w Turnieju Molky zorganizowanym przez nauczycieli w-f, pana Adama i panią Ewę. Molky to gra wywodząca się z Finlandii i jest połączeniem kręgli i darta. Mimo, iż graliśmy w nią pierwszy raz, szło nam co najmniej dobrze. Ważne, że zabawa była przednia, a radocha z gry wielka. Na pewno jeszcze nie raz sięgniemy po Molky, bo można w nie grać prawie wszędzie:)

Więcej zdjęć - kliknij poniżej
molky2016rftg

W poniedziałek, 9 maja (ile rzeczy dzieje się w ten poniedziałek), odbyły się zajęcia muzyczne z wykorzystaniem Bum Bum Rurek z klasą IVc, której wychowawczynią jest pani Michalina Kazior. Tym razem do zabawy z tym fantastycznym instrumentem, pani Bożena (która prowadziła zajęcia) użyła programu "Przybij rurkę".  Orkiestra złożona z uczniów "czwórki" i Edterka bez większych problemów wykonała utwór Don't worry be happy najpierw na samych Rurkach, a następnie włączyła do swojego składu jeszcze inne instrumenty perkusyjne. Zabawa tak się wszystkim spodobała, że już dzisiaj został ustalony termin kolejnego spotkania.

Więcej zdjęć - kliknij poniżej
bumbum4c2016def

W poniedziałek, mieliśmy niesamowitą przyjemność wziąć udział w obchodach Dnia Europy, który został zorganizowany w Szkole Podstawowej nr 4 w Bytomiu. Najpierw zaznajomiliśmy się z kilkoma flagami państw europejskich, a następnie wykonaliśmy kolorowanki z użyciem właśnie tych flag. Najbardziej spodobała nam się flaga Unii Europejskiej. Chyba dlatego, że znajdują się na niej gwiazdy - a przecież gwiazdy to MY:). Następnie zagraliśmy w bardzo emocjonujące Szachy Wikingów i rozwiązaliśmy dosyć trudny (przynajmniej dla Nas) - Quiz o Europie. Na koniec pozwoliliśmy by na naszych rękach pojawiły się flagi - oczywiście wszyscy wybrali flagę Polski. Oprócz tego, że jesteśmy gwiazdami - jesteśmy też patriotami:)

Więcej zdjęć - kliknij poniżej
dzieneuropy2016rf

W piątek - 6 maja, w edterkowej klasie miało miejsce uroczyste podsumowanie konkursu "Zaczaruj świat na niebiesko", którego Edterek był organizatorem. Na konkurs wpłynęła rekordowa liczba 85 prac, ze wszystkich poziomów Szkoły Podstawowej nr 4 w Bytomiu. Jury, przyznało łącznie 20 nagród i wyróżnień. Prace uczestników konkursu zostały wywieszone przed klasą nr 16:) oraz na parterze szkoły. Jeszcze raz dziękujemy za liczny udział i mamy nadzieję, że będziecie z nami podczas kolejnego:)

Więcej zdjęć - kliknij poniżej
konkurspodsumowanie2016rftg

Podczas naszych przerw integracyjnych robimy różne ciekawe rzeczy. Bardzo lubimy zajęcia piątkowe (oczywiście inne również) na których wspólnie wykonujemy różne prace plastyczne. Tym razem pani Ilona nauczyła nas jak można przy pomocy kartki papieru wyczarować - techniką origami - piękne motyle:)

 Więcej zdjęć - kliknij poniżej
origamimotyl2016rft

W czwartek, 28 kwietnia, na małej sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej nr 4 w Bytomiu, odbył się czwarty, a zarazem ostatni, warsztat z serii "Razem znaczy Lepiej". Warsztaty te, odbyły dzięki Fundacji ING Dzieciom.

fundacj2016rdfgth

W warsztatach wzięli udział uczniowie Edterka oraz pierwszaki, z klasy 1b wraz ze swoją panią, Mariolą Kulczycką.

warsztayplasty2016edr1

Ostatni warsztat miał charakter plastyczny i sensoryczny. W zajęciach do stworzenia przepięknych prac, dzieciaki używały różnorakich materiałów sypkich takie jak: piasek, ryż, kasza czy mak. Ale zanim to nastąpiło, musiały się bliżej zaznajomić z materiałem:) z jakim mieli pracować. To było bardzo przyjemne doznanie, z którym związane było dosyć trudne zadanie (tak się przynajmniej wydawało organizatorom). Uczniowie musieli bowiem, po dotyku odgadnąć z jakim sypkim produktem mają do czynienia(oczywiście nie patrząc na niego:) Nawet najstarsi górale mieli by problemy - ale dla naszych warsztatowych plastyków zadanie to okazało się być tylko przyjemne - trudne raczej nie:)

warsztayplasty2016edr12

Następnie nastąpiła krótka prezentacja "sztuki" tworzenia obrazów z sypanek, zaprezentowana przez panią Ilonę i....

warsztayplasty2016edr123

i można było przejść do samodzielnego kreowania przepięknych sypanych obrazów. Przez prawie godzinę, na małej sali gimnastycznej, powstawały dziesiątki niesamowitych dzieł wykonanych z maku, kaszy czy piasku.

warsztayplasty2016edr1234

Dodatkową atrakcją była możliwość stworzenia sypanego obrazka na specjalnym podświetlanym stoliku. To Ci była frajda:)

warsztayplasty2016edr12345

Podobnie jak w poprzednich warsztatach i w tych, wziął udział nasz kochany lew Lucjan, który starał się pomagać jak umiał:) chociaż w tym przypadku roboty zbyt wiele nie miał:)

warsztayplasty2016edr123456

Gościem specjalnym na naszych warsztatach była pani Katarzyna Urbańczyk, przedstawiciel Fundacji ING Bank Śląski, dzięki której mogliśmy warsztaty przeprowadzić. Za co jeszcze raz Fundacji bardzo DZIĘKUJEMY!!!

warsztayplasty2016edr1234567

W czwartek, 21 kwietnia, na sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej nr 4 w Bytomiu, odbył się trzeci z serii warsztatów zatytułowanych "Razem znaczy Lepiej". Warsztaty te, odbywają się dzięki Fundacji ING Dzieciom.

fundacj2016rdfgth

W czwartkowych warsztatach wzięli udział uczniowie Edterka i klasy 6a pod opieką pana Adama Jabłońskiego.

sporotowewarsztaty2016rf

Tematem trzeciego z kolei spotkania był sport. Na dużej sali gimnastycznej pojawiły się różnorakie przyrządy do ćwiczeń, tor sensoryczny oraz tor do jazdy na rowerze trójkołowym i hulajnodze.

sporotowewarsztaty2016rf2

Uczniowie ćwiczyli wahadłowo, po 1 minucie na każdym urządzeniu. Cykl taki trwał około 30 minut, a do "pokonania" było 8 stanowisk. W związku z dużym zainteresowaniem wszystkich biorących udział w zajęciach, uczniowie wykonali dwa pełne cykle:)

sporotowewarsztaty2016rf23

W ćwiczeniach młodych sportowców wspierał - lew Lucjan, nieodłączny uczestnik naszych warsztatów. Za co jesteśmy mu bardzo wdzięczni.

sporotowewarsztaty2016rf24

Mamy nadzieję, że zajęcia się spodobały i jeszcze nie raz w podobnej formie uda nam się je zorganizować, bo "Razem znaczy lepiej":).

rowrrazwm2016tfgyh

W piątek, 15 kwietnia, w naszej klasie odbył się drugi z serii warsztatów zatytułowanych "Razem znaczy Lepiej". Warsztaty te, odbywają się dzięki Fundacji ING Dzieciom - za co Fundacji Bardzo Dziękujemy!!!!

fundacj2016rdfgth

Tym razem spotkaliśmy się z klasą 2b i jej wychowawczynią - Weroniką Niemiec, a głównym tematem warsztatów było konstruowanie za pomocą różnorakich klocków. Dzięki niesamowitej wyobraźni i fantastycznym klockom:) powstawały niezwykłe budowle, maszyny i wiele abstrakcyjnych tworów.

klockiwarsztaty1

Na naszym spotkaniu nie mogło zabraknąć lwa Lucjana, który cieszył się ogromną popularnością i pomagał dzieciom w zabawie:)

lewlucjan2016rftgyhujk

Wspólna zabawa i praca, potwierdza, że hasło naszych spotkań "Razem znaczy lepiej" jest jak najbardziej słuszne:) Mamy nadzieję, że jeszcze nie raz będziemy wspólnie się bawić za pomocą klocków, choćby podczas naszych przerw integracyjnych, które odbywają się w środy:) Zapraszamy!!!!

klockiwarsztaty12

Na koniec warsztatów wszyscy ich uczestnicy otrzymali pomarańczowe balony:) by jeszcze przez chwilę, przypominały tak przyjemnie spędzony wspólnie czas:)

klockiwarsztaty13

W poniedziałek, 4 kwietnia, w Edterku - obchodziliśmy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu (z 2 kwietnia). Tego dnia przyszliśmy do szkoły w kolorze niebieskim. Kolorze, który ma symbolizować nadzieję, że świadomość społeczna w kwestii autyzmu będzie rosnąć:) Razem z nami - w geście solidarności, w kolor niebieski ubrała się prawie cała szkoła:) Za co wszystkim uczniom, nauczycielom i personelowi szkolnemu - DZIĘKUJEMY!!! Wyglądało to fantastycznie:)

naniebieskoszkola2016rft

Z samego rano, udało nam się na każdych klasowych drzwiach przykleić wlepki - przypinające o dzisiejszym święcie:)

wlepki2016rft

Następnie odwiedziliśmy klasy 1-3, gdzie zrobiliśmy wspólne zdjęcie i... zatańczyliśmy do piosenki Pharella Wiliamsa - Happy. Mamy nadzieję, że z tej zabawy uda się panu Bartkowi w najbliższym czasie stworzyć teledysk:)

naniebiesko20156tgyw

O 10.30, podczas przerwy integracyjnej - specjalnie z okazji dzisiejszego święta zagrała - Niebieska Orkiestra Bum Bum Rurkowa:)

bumbumniebieskie2016edr

Na koniec pani Bożenka poczęstowała nam smerfnym, jagodowym ciastem:) Mniam, mniam...:)

naniebieskociasto2016rft

Jeszcze raz, bardzo dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się w obchody dzisiejszego święta. Mamy nadzieję, że będziecie z nami nie tylko dzisiaj - ale przez cały rok!!!

naniebiesko2345rft

W czwartek, 31 marca, w naszej klasie odbył się pierwszy z 4 warsztatów zatytułowanych "Razem znaczy Lepiej". Warsztaty te, będą mogły się odbyć dzięki Fundacji ING Dzieciom - za co jesteśmy Fundacji Bardzo Wdzięczni!!!!

fundacj2016rdfgth

Pierwsze warsztaty odbyliśmy z klasą Va, której wychowawczynią jest pani Justyna Bałaga, a ich tematem głównym była muzyka:) Dzięki zajęciom, które poprowadziła pani Bożena:) mieliśmy możliwość stworzenia wspólnej - orkiestry z prawdziwego zdarzenia. I to orkiestry Bum Bum Rurkowej!!!

warsztymuzyczne2016rftg

Tym razem nie tylko graliśmy na Bum Bum Rurkach, ale i komponowaliśmy muzykę.

warsztatymuzyczne2016rftgy

Na koniec, wspólnie, a jakże w myśl hasła naszych warsztatów - Razem znaczy lepiej, zagraliśmy, przy pomocy programu "Przybij rurkę" piosenkę, która wpisywała się w klimat naszego spotkania - I Fell Good - czyli Czuję się świetnie... w domyśle, gdy tak razem muzykujemy:)

iffelgood2016rft

Było super!!!! Z niecierpliwością czekamy na kolejne warsztaty, które odbędą się już w kwietniu:) W warsztatach uczestniczył wraz z nami, lew Lucjan, który jest oficjalną maskotką Fundacji, a także głównym bohaterem książki „Lucjan Lew, jakiego nie było”.

 razemznaczylepiej2016edrf

21 marca, na całym świecie obchodzony był - Światowy Dzień Zespołu Downa oraz przeprowadzana była akcja - Dzień Kolorowej Skarpety:) Ich celem jest zwiększenie świadomości społecznej dotyczącej zespołu Downa, propagowanie praw i dobra ludzi z tą wadą genetyczną i integracja z nimi. W Szkole Podstawowej nr 4 na znak solidarności z osobami z zespołem downa - uczniowie ubrali do szkoły - kolorowe skarpety:) Nie udało nam się co prawda zrobić zdjęcia wszystkim:) Jednak proszę wierzyć - kolorowych skarpet - dzisiaj w szkole było mnóstwo:) Bardzo się cieszymy z tego faktu:)

dks2016rftg

Wszystkich naszych przyjaciół - zaprosiliśmy w tym dniu, na wspólne zabawy z ... kolorowymi klockami:) Staraliśmy się, nie zawsze nam to wychodziło, zbudować kolorowe chromosomy:) Na przerwie integracyjnej pojawiły się tłumy:) Cieszymy się bardzo i dziękujemy, że tylu uczniów chciało w tym dniu razem z nami się bawić:)

kolorweklcoki2016dmn

Na koniec tego wspaniałego i kolorowego dnia, zjedliśmy - kolorowe galaretki:) Dziękujemy wszystkim, którzy razem z nami świętowali dzisiejszy dzień:)

galaretka2016fvg

Dzisiaj, 18 marca, odbył się Finał VII edycji szkolnego konkursu "Mam Talent". Wśród 11 finalistów wystąpiła Ela!!! i..... nie dość że podczas dwóch występów finałowych zatańczyła wspaniale!!! To chwilę później okazało się, że zdobyła "Talent Internautów", czyli nagrodę przyznaną przez internautów. Filmik z jej udziałem obejrzano w ciągu tych dwóch dni ponad 1300 razy, a zagłosowało na nią - 320 internautów. Huraaaaa!!!!! Brawo Ela!!!!! Dziękujemy wszystkim, którzy na naszą edterkową tancerką zagłosowali!!! i zapraszamy do obejrzenia zdjęć z Finału Konkursu:)

Więcej zdjęć - kliknij poniżej
mamtalentela2016uj

Już po raz drugi w tym roku, odwiedziliśmy Filharmonię w Katowicach.  I tym razem spotkania muzykoterapeutyczne "Dźwiękowego Domku Emocji" poprowadziły pani Alina i pani Agnieszka. Jednak tematyka była zupełnie inna:) Dowiedzieliśmy się sporo o emocjach w muzyce - o dźwiękach wesołych i smutnych. Usłyszeliśmy też jak takie tony, potrafią wydobyć z siebie skrzypce:) Piękna sprawa:) Na koniec mogliśmy spróbować gry na dzwonkach (umieszczonych na kolorowych tubach). Fantastyczna atmosfera, świetni muzykoterapeuci!!!! Chcemy jeszcze!!! Nam muzyki nigdy nie za wiele:)

Więcej zdjęć - kliknij poniżej
muzycznydomek2016rft

Od kilku tygodni - przygotowywaliśmy się do Edterkowego Kiermaszu Wielkanocnego. Musimy Wam powiedzieć, że roboty przy tym było co niemiara.

pracenakiermasz

Na naszym kiermaszu pojawiły się bowiem kartki świąteczne, serduszka i ptaszki do powieszenia na gałązki, bardzo pracochłonne jajka, stroiki świąteczne, pieczone zające:) oraz mnóstwo innych świątecznych ozdób.

kiermaszprzygo2016t

We wtorek, 15 marca, od wczesnych godzin rannych (od 7.15) wraz z pomocą koleżanek z klasy 4c: Asi i Matyldy, na parterze Szkoły Podstawowej nr 4, można było zobaczyć i nabyć te wszystkie nasze edterkowe piękności:)

kiermaszkoniec2016ef

Bardzo, ale to bardzo pragniemy podziękować wszystkim którzy wsparli nasz Kiermasz: przygotowali ozdoby, sprzedawali wraz z nami i oczywiście wszystkim tym, którzy skorzystali z naszej propozycji. Zebrane pieniążki przeznaczymy na zakupienie materiałów plastycznych wykorzystywanych podczas zajęć integracyjnych organizowanych w naszej klasie. Jeszcze raz - DZIĘKUJEMY!!!

9 marca, w środę, na naszych zajęciach pojawiły się panie studentki: Dominika, Monika, Malwina i Marta. Jak dowiedzieliśmy się przez najbliższy miesiąc będą nas odwiedzać i razem z nami się bawić i uczyć:) Podczas pierwszego spotkania zapoznaliśmy się, opowiedzieliśmy troszkę o sobie i dowiedzieliśmy się też sporo o paniach praktykantkach. Oczywiście nie mogliśmy nie pochwalić się naszymi zeszytami:)

paiepraktykantki2016

Wspólnie też przygotowywaliśmy jaja wielkanocne - które ozdobią naszą klasę podczas zbliżających się świąt. Bardzo nam się ta wspólna praca spodobała. Z niecierpliwością czekamy na kolejne spotkania)

paiepraktykantki20162

Dzisiaj, 5 lutego, wzięliśmy udział w Balu Karnawałowym w Domu Kultury "Karolinka" w Radzionkowie, gdzie zostaliśmy zaproszeni przez organizatorów - Zespół Dziennych Ośrodków Rewalidacyjno-Edukacyjno-Wychowawczych i Rehabilitacyjnych dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej w Radzionkowie. Zabawa była fantastyczna, muzyka nie pozwalała na odpoczynek - bo nogi same rwały się do tańca, do tego bardzo miła atmosfera i "małe co nie co":) Super!!! Bardzo dziękujemy za zaproszenie:)

Więcej zdjęć - kliknij poniżej
zdjeciewspolne2016rftg

Bardzo się cieszymy, że tak licznie nasi przyjaciele z czwórki odwiedzają nas podczas przerw integracyjnych:) W ostatnich dniach, często niestety nas nie było:( mieliśmy mnóstwo zajęć, ale gdy tylko czas na to pozwolił bawiliśmy się wspólnie przy grach planszowych:)

gryplanszowe2016rftgy

Czy kończąc nasze włóczkowe drzewa na cztery pory roku:)

drzewaporyroku2016tg

Dzisiaj, 3 lutego, nasza edterkowa klasa - w pełnym składzie:) pojechała do Katowic do Filharmonii na warsztaty, które odbywały się w ramach zajęć muzykoterapeutycznych "Dźwiękowy Domek Emocji" i była prowadzone przez panie: Alinę i Agnieszkę. Warsztaty trwały około 45 minut i ... możemy się o nich wypowiadać tylko w samych ach i och!!! Były po prostu świetne. Fantastyczna atmosfera, przesympatyczne panie prowadzące, mnóstwo pozytywnych emocji, wszech-otaczające nas przyjemne dźwięki i kontrabas!!! My chcemy jeszcze!!!! Mamy nadzieję, że jeszcze nie raz tutaj przyjedziemy) Bo warto!!!

Więcej zdjęć - kliknij poniżej
filharmonia2016rft

W środę, 27 stycznia, mieliśmy przyjemność oglądać, wraz z pierwszakami z klasy 1b, fantastyczne przedstawienie "Bal u rodziny Poziomków" w wykonaniu klasy 3b, przygotowane przez panią Jolę Binkofską. Aktorzy wykazali się świetnym obyciem ze sceną, naturalnością i ubrani byli w piękne stroje. Uczta dla ucha i oka:) Dziękujemy bardzo za zaproszenie!!!

Więcej zdjęć - kliknij poniżej
rodzinapoziomkow2016

W poniedziałek, 25 stycznia, miało miejsce historyczne (z punktu edterkowego) wydarzenie. Otóż po 6 latach, w budynku dawnej swojej szkoły (chociaż już nie klasy), spotkali się absolwenci - Edterka I. Poza Arturem, który był chory:( stawili się wszyscy:) Był Janek z mamą i tatą, Magda z mamą, Marek z mamą, tatą , siostrą i dziadkiem:), Radek z mamą, Jakub z mamą oraz Paweł z mamą i tata Artura:). Niesamowite przeżycie!!! Jak oni wyrośli i wydorośleli:) Mimo, że tak wiele przez te 6 lat się zmieniło, nie zmieniła się atmosfera. Czuliśmy się wszyscy tak, jak gdyby wczoraj się dopiero rozstaliśmy:) Poucztowaliśmy nieco, pooglądaliśmy filmy i zdjęcia, śpiewaliśmy kolędy. Było nam dobrze:) Może to początek, takich rocznych spotkań:) Byłoby nam bardzo miło:) Może też i my odwiedzimy naszych absolwentów w Warsztatach Terapii Zajęciowej, gdzie pracują. Mamy przecież nie tak daleko:)

Więcej zdjęć - kliknij poniżej
spotkaniepolatachedterk2016

W poniedziałek, odwiedziła nas pani Weronika wraz ze swoją klasą 2b, by zaprezentować nam świetne przedstawienie, opowiadające historię Roku, który miał dzieci, aż dwanaścioro i każde kochał równie mocno:) Brawo!!! Świetny występ, super kreacje:) Bardzo nam się podobało i dziękujemy, że nasi przyjaciele "za ściany" o Nas pamiętali. Po zakończonym przedstawieniu jeszcze przez kilkanaście minut wspólnie kolędowaliśmy:)

Więcej zdjęć - kliknij poniżej
klasa2przedstawrok2016

W środę, 20 stycznia, mieliśmy niesamowitą przyjemność kolędować w kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, oraz zwiedziliśmy, drewniany kościółek, pod tym samym wezwaniem w Miasteczku Śląskim.

koledowniemiasteczkokosciol2016

Następnie odwiedziliśmy uczniów Szkoły Podstawowej nr 1 im. księdza Teodora Christopha w Miasteczku Śląskim. Tam również kolędowaliśmy, tym razem już nie sami, tylko wraz z klasą 2a i panią Małgosią. Było bardzo przyjemnie:) Mamy nadzieję, że to początek czegoś fajnego i że jeszcze się spotkamy - może tym razem u Nas:)

koledowaniemiasteczko2016klasa

Na koniec tego emocjonującego dnia, posililiśmy się pysznym ciastem i herbatką - w domu pani Ilonki:)

dompaniilonki2016

Zima za oknem a my już tęsknimy za wiosną, latem, a nawet jesienią:) Nie możemy wiele na to poradzić:) No poza pracami plastycznymi, którymi udekorujemy nasze gazetki. Więc do dzieła!!! Z papieru kolorowego udało nam się stworzyć cykl "Cztery pory roku - drzewo". Cudo:)

czteryporyroku2016ftgy

Jak nas coś zainteresuje, zajmie, zafrapuje.... to na się musimy w tym wyżyć do końca:) Dlatego na przerwach integracyjnych z naszymi przyjaciółmi z "czwórki" również postanowiliśmy zrobić podobny - chociaż zupełnie inny cykl o czterech porach roku:) jeszcze nie jest ukończony - ale będzie równie piękny jak pierwszy!!!

czteryporyrokuprzer2016

W piątek w "czwórce" - zagrała Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, nie mogła obejść się bez Nas. Nam ludzie często pomagają, gdy możemy pomagamy i MY.

WOSP2016edterek

18 grudnia, w Bytomiu miało miejsce bicie rekordu w ilości osób przebranych za "Mikołajów" - tych z czerwoną czapeczką. Nie mogliśmy takiej okazji przegapić. Wszak bardzo lubimy Mikołaja w każdej formie - a Filip uwielbia:) Więc razem z uczennicami VII LO w Bytomiu - Marceliną, Martyną i Magdą wybraliśmy się na bytomski rynek. Tego dnia udało się organizatorom zebrać prawie 3.5 tyś "Mikołajów". Wśród nich byliśmy i MY:) Nie pobiliśmy rekordu Polski, ale rekord Śląska - należy już do Bytomia!!! Jeszcze raz dziękujemy naszych kochanym dziewczynom z LO:) Było super!!!

Więcej zdjęć - kliknij poniżej
mikolaje2015

W czwartek, 17 grudnia, wzięliśmy udział w warsztatach malowania bombek choinkowych. Najpierw z filmu dowiedzieliśmy się jak powstają bombki i jak trudna jest praca podczas tworzenia tych świątecznych ozdób. Następnie z pomocą farb i brokatu - pięknie przyozdobiliśmy swoją bombkę. Dodać warto, że bombkę szklaną. Fantastyczna sprawa i świetna zabawa. polecamy spróbować każdemu. Nasze bombki już za kilka dni przyozdobią nasze domowe choinki:)

Więcej zdjęć - kliknij poniżej
malowaniebombek2015rdf

We wtorek, 15 grudnia, odwiedziła nas klasa 1c wraz ze swoją wychowawczynią - panią Iwonką. Spotkaliśmy się, by wspólnie zagrać na Bum Bum Rurkach. Nasze koleżanki i koledzy z "czwórki" dopiero stawiali pierwsze kroki w sztuce gry na tym instrumencie, ale szło im wybornie. Wybijaliśmy rytmy w piosenkach o górnikach, o pociągu czy też o kółku graniastym. Na koniec przenieśliśmy się do zamku pełnego duchów - i tam wzięliśmy udział w balu:) Oczywiście wszystko to z Bum Bum Rurkami. Było super!!! Mamy nadzieję, że pierwszaki jeszcze nie raz wpadną do nas na zajęcia:) Zapraszamy!!!

Więcej zdjęć - kliknij poniżej
bumbumrurki1c2015

W piątek wybraliśmy się do zaprzyjaźnionej szkoły - Zespołu Szkół Gastronomiczno - Hotelarskich w Bytomiu, by tam pod okiem naszych starszych koleżanek i pani Małgosi Muzyki wypiec i ozdobić pierniki. Jakże przyjemnie nam się pracowało:) Najpierw wyrobiliśmy ciasto, następnie "pomalowaliśmy" pierniki pysznymi polewami, później posypaliśmy je słodkościami, a na koniec - to trochę mało chronologicznie - zdajemy sobie z tego sprawę, wałkowaliśmy ciasto i wykrawaliśmy z niego pierniki. Efekt był piorunujący:) Bardzo dziękujemy dyrekcji szkoły, pani Małgosi i uczniom ZSGH za tak wspaniałe zajęcia. Już umówiliśmy się na "zdrownościowe" kanapki na wiosnę:)

Więcej zdjęć - kliknij poniżej
piernbiki2015rfrt

W czwartek spotkaliśmy się z panią Ewą Mistalską i naszymi koleżankami z klasy 3b, która przeprowadziła specjalnie dla nas zajęcia z tańców śląskich. Tańczyliśmy, tańczyliśmy, że aż miło:) Było fantastycznie i wspaniale. Bardzo, ale to bardzo, klasie 3b i pani Ewie dziękujemy!!! Mamy nadzieję, że na kolejne spotkanie nie będziemy musieli czekali do następnego roku!!! My chcemy jeszcze!!!

taniecslaski2015

W piątek, udało nam się przebrać w stroje śląskie i górnicze:) i "strzelić sobie" w nich kilka fotek. Trzeba przyznać, że prezentujemy się gryfnie:) chociaż najlepiej -  nasz klasowy karlus:)

karlusy2015

W tym tygodniu mimo wielu wydarzeń, nie zapomnieliśmy o naszych przerwach integracyjnych:) W czwartek mieliśmy możliwość zabawy z grą "Ręka mnie nęka", podczas której ręka rodem z "Rodziny Adamsów", wskazywała kto z nas ma powiedzieć prawdę lub wziąć udział w wyzwaniu. zabawa była przednia.

rekamnieneka2015

W piątek na zakończenie tygodnia, w związku z tym, że składanie miśków tak bardzo nam się spodobało - zrobiliśmy nie mniej sympatyczne kotki:)

misiae2015rftg

We wtorek - 24 listopada, odwiedzili nas goście. Nietypowi goście - bowiem byli to nauczyciele ze szkół z Turcji, Rumuni, Wielkiej Brytami, Słowacji i Chorwacji, którzy w naszej szkole - ZSS nr 3 - przebywają w związku z projektem Erasmus + "My work is my future". Mamy nadzieję, że nasi goście byli zadowoleni z pobytu w naszej klasie. My ze swojej strony zrobiliśmy wszystko, by było im jak najlepiej:) Zagraliśmy wspólnie na Bum Bum Rurkach, popląsaliśmy i pośpiewaliśmy, a na koniec zagraliśmy - oczywiście razem - w nasze ulubione gry planszowe!!!

Więcej zdjęć - kliknij poniżej
erasmus2015rft

W środę, 25 listopada, na całym świecie obchodzony był - Dzień Pluszowego Misia (od 2002r). My z tej okazji zrobiliśmy sobie sweet focie z pluszakami, a następnie postaraliśmy się narysować miśki na tablicy:)

misiefocia2015

Na tym nie koniec:)!!!! Wraz z naszymi przyjaciółmi z "czwórki" wykonaliśmy sympatyczne misie z szarego papieru w technice origami.

misieorigami2015rf

Raz w miesiącu, w piątek, odwiedzają nas dziewczyny z LO. Nie jest to ilościowo wielka grupka (4-5 osób) za to wielka sercem. Tak dobrze się z nimi czujemy, jakbyśmy je znali od zawsze. Miesiąc temu graliśmy wspólnie w nasze ulubione gry planszowe, tym razem postanowiliśmy nauczyć je - naszych pląsów. Ale była zabawa:) Mamy nadzieję, że czas szybko minie - i w grudniu znowu się spotkamy!!!

Więcej zdjęć - kliknij poniżej
loplay2015

Na przerwie miło płynie czas, na przerwie coraz więcej jest Was:) Nasze integracyjne przerwy cieszą się sporym zainteresowaniem. Jest nas tak dużo (ponad 50), że powoli brakuje miejsca. Cieszymy się jednak z tego, że nasi przyjaciele, lubią spędzać ten wolny czas, właśnie z nami.

W poniedziałek - graliśmy na Bum Bum Rurkach
bumbumrurkiprzew2015

W środę - graliśmy w gry planszowe
gryplanszoweprzerwa2015rft

A podczas czwartkowej przerwy graliśmy na macie
i uprawialiśmy sport
gryprzerwy2015swde

W nadchodzącym tygodniu, cała nasza energia zostanie przekierowana na ważne sprawy!!! Sprawy związane z naszym krajem - Polską. Będziemy uczyć się o symbolach narodowych, hymnie, o najważniejszych miastach Polski, a także o jej geografii. Zaczynamy!!!

W środę wraz z paniami praktykantkami: Moniką, Natalią, Kasią i Martyną, najpierw wspólnie śpiewaliśmy piosenkę o Polsce - "Polskie ABC".

abc2015rft

Następnie pokazaliśmy paniom jak świetnie radzimy sobie w pracy z komputerem.

kompu2015rtg

Wspólnie z uczniami"czwórki" graliśmy w nasze ulubione gry.

gryplanszowe2015rft

A na koniec stworzyliśmy patriotyczne prace plastyczne - oczywiście w narodowych barwach: biało-czerwonych.

czerwono2015rft

W środę, 28 października, odwiedziły nas nowe panie studentki:) Były to cztery przesympatyczne panie, z którymi spotykać będziemy się przez kolejny miesiąc, w każdą środę:)

studenki2015rdrt

Jednak tego dnia nie mieliśmy zbyt dużo czasu, by się zaprezentować(zrobimy to za tydzień), gdyż, gdy tylko minęła 10, wybraliśmy się do Muzeum Górnośląskiego, by podziwiać przepiękną wystawę poświęconą lasom Śląska. Przyjrzeliśmy się z bliska: dzikowi, lisom, krukom czy borsukowi. Wspólnie zaśpiewaliśmy mnóstwo piosenek o lesie, a na koniec pokolorowaliśmy leśne zwierzęta. Bardzo nam się w muzeum podobała. Dawno tu nie byliśmy:). Dlatego umówiliśmy się już na kolejną wizytę w listopadzie, tym razem będziemy malować... piaskiem:) Do zobaczenia Muzeum:)

Więcej zdjęć - kliknij poniżej
lasmuzeum2015rdr

Na razie za oknami piękna słoneczna pogoda, ale przecież już za chwilę listopad i plucha!!! Musimy być do tego przygotowani. Jednak nie szykujemy się do zmiany aury sami - pomagają nam w tym uczniowie klasy 2b, którzy wraz z panią Weroniką zaprosili nas na swoje zajęcia. Były piosenki, gra na instrumentach, a na koniec wykonaliśmy piękne jesienne parasolki. Teraz deszcz nam nie straszny:)

Więcej zdjęć - kliknij poniżej
parasolkirazem2015ed

Poza tablicą ostatnim wolnym od jesieni miejscem w naszej klasie -  była gazetka:) Jak się domyślacie, do czasu oczywiście. Tym razem z pomocą przyszli nam nasi przyjaciele z "czwórki" i w czasie jednej z integracyjnych przerw - wykonali z liści i przy użyciu mazaków i kredek  wspaniałe liściaki. Są cudowne:) Planujemy w związku z tym, w najbliższym czasie, otworzyć liściakową galerię:) i ogłosić liściakowy konkurs - szczegóły już niebawem.

Więcej zdjęć - kliknij poniżej
lisciaki2015edr

Jesień za oknami i plucha:( a my w klasie chcemy trochę tej złotej, tej pięknej jesieni zobaczyć, poczuć ją:) Dlatego wraz z panią Ilonką wykonaliśmy piękne jesienne drzewo, obsypaliśmy je złotymi liśćmi i posadziliśmy wokół grzybki - to nic, że muchomorki - właśnie, że dobrze, bo pod czerwonym grzybkiem swoje domki mają krasnoludki:) Właśnie o nich śpiewaliśmy na przerwach integracyjnych - a bohaterem został Krasnal Natka - z dużym nosem:)

jesien12015rft
krasnal2015rf
krasnal206rf

W piątek, 9 października w naszej klasie pojawiły się uczennice VII LO w Bytomiu. Wspólnie popląsaliśmy i pośpiewaliśmy, a następnie wraz z uczniami "czwórki" z ciastoliny wykonaliśmy pyszne włoskie specjały - makarony, pasty i pizzę:)

Więcej zdjęć - kliknij poniżej
plasy2015rftg

Już pisaliśmy o tym, że jesienią świetnie się rysuje i maluje. Pora ta sprzyja także śpiewaniu. Śpiewamy w ogrodzie, w lesie, na podwórku i w klasie. Czasem z użyciem instrumentów, czasem do mikrofonu a czasem, z wykorzystaniem darów jesieni - no. kasztanów. Muzyka nie tylko łagodzi obyczaje - ale świetnie nastraja i mobilizuje. Warto spróbować:)

spieamy2015edrft
kasztanyspiew2016

Mija pierwszy miesiąc nauki w nowym roku szkolnym. Tyle się już wydarzyło:) a przecież tyle jeszcze przed nami:)!!! Na pożegnanie września - pomyśleliśmy, że fajnie byłoby zmienić naszą gazetkę szkolną. Dlatego wraz z naszymi przyjaciółmi z "czwórki" za pomocą mazaków i suchych pasteli - stworzyliśmy nową:) Piękna jest ona cała:) Zobaczyć ją można na parterze szkoły:) Zapraszamy:)

Więcej zdjęć - kliknij poniżej
gazetkanowa2015

Na naszych przerwach integracyjnych (10.30 - 10.45) w poniedziałek, gramy na Bum Bum Rurkach:), ale na tym nie koniec muzykowania:) We wtorek i czwartek - śpiewamy piosenki, pląsamy, tańczymy i gramy na różnych instrumentach. Zapraszamy!!!

Więcej zdjęć - kliknij poniżej
gramynainstrument2015ert

W piątek, w ramach naszych wspólnych przerw powstawały fantastyczne przysmaki z ciastoliny: lody, frytki, ciasteczka, pizza a nawet soki:)

Więcej zdjęć - kliknij poniżej
ciastolikoweprzerwy2015df

W ramach naszych edterkowych przerw - od 10.30 do 10.45, w poniedziałek bawimy się i gramy na Bum Bum Rurkach. Bardzo pomocny jest w tym program "Przybij rurkę". Polecamy!!!

Więcej zdjęć - kliknij poniżej
bumbumprzybij2015

W ubiegłym roku, udało nam się kilkanaście razy spotkań z uczniami II klasy VII Liceum Ogólnokształcącego w Bytomiu. W piątek - 11 września, naszą klasę odwiedziło pięć uczennic - teraz już III klasy. Przez całą godzinę jaką ze sobą spędziliśmy - graliśmy w nasze ulubione gry planszowe. Bardzo nam było miło popracować z naszymi starszymi koleżankami. Z niecierpliwością będziemy wyglądać kolejnego spotkania:)

Więcej zdjęć - kliknij poniżej
gramywplanszowkizLO2015rt

W tym tygodniu, razem z naszymi przyjaciółmi z "czwórki", w ramach przerw integracyjnych - graliśmy już na Bum Bum Rurkach

bumbumrurki2015przerw

testowaliśmy nowe gry planszowe:)

planszowkiprzerwt2015rtf

Było świetnie - zapraszamy na kolejne spotkania:)
Emocji i niespodzianek nie zabraknie:)

Zapraszamy wszystkich naszych przyjaciół na spotkania z Edterkiem,
każdego dnia o 10.30 na dużej przerwie w sali nr 16

w poniedziałek - gramy na Bum Bum Rurkach
we wtorek - pląsamy
w środę - gramy w gry planszowe
w czwartek - zabawy i zagadki
w piątek -zajęcia plastyczne

Plan traktujemy umownie:) Zmiany mile widziane:)
A dzisiaj - bawiliśmy się ciastoliną
ciastolinaprzerwa2015